Пульс Exclusive
Різне

«Ми маємо будувати позитивне суспільство»: кропивницький галерист Микола Цуканов

Започаткований кропивницьким меценатом і галеристом Миколою Цукановим Всеукраїнський конкурс «Щаслива дитина – квітуча Україна» – 2020 добіг свого кінця. Його засновники та організатори наразі підводять підсумки, готуючи до відправки подарунки та грамоти юним художникам з усієї держави.

За словами Миколи Цуканова, з кожним роком учасників стає все більше:

«За шість років існування конкурсу ми отримали близько 12 000 малюнків. Першого року було всього 600 учасників. Зараз – 4 200. Тенденція до зростання зберігається, і це не може не радувати».

Слова галериста переконливо підтверджуються кількістю підписників в однойменній групі в мережі facebook – за сторінкою слідкують понад 7 600 користувачів.

«БЕЗ ВІДЗНАКИ НЕ ЗАЛИШИТЬСЯ НІХТО»

Конкурс «Щаслива дитина – квітуча Україна» вважається нетиповим вже тому, що практично всі його учасники отримують відзнаки. Цьогоріч переможцями визначено близько 350 дитячих робіт. Усім без виключення організатори надсилають «Диплом учасника», окремо надаються подяки викладачам юних художників.

«Ми вже підвели підсумки й відправили 79 подяк педагогам. Без відзнаки не залишиться ніхто», – переконує Микола Цуканов.

Найактивнішим містом, звідки надходять малюнки, традиційно вважається Кривий Ріг. Другу сходинку умовного рейтингу посідає Львів. А от кияни в конкурсі «Щаслива дитини – квітуча Україна» участі майже не приймають.

«НАЙГОЛОВНІШЕ – ПОЧАТИ БАЧИТИ СВІТ ПО-ІНШОМУ»

За словами Миколи Цуканова, основною метою конкурсу є популяризація дитячої творчості. Втім, мова йде не про підготовку професійних художників, а про стимулювання, визнання й надання маленьким українцям впевненості в собі.

«Найголовніше – почати бачити світ по-іншому та звернути більшу увагу на позитив, на щось прекрасне й витончене. Коли труд дитини оцінений, це стимулює її до подальшого розвитку. Важливо, щоб діти відкидали негативні речі. Адже ми маємо будувати позитивне суспільство», – каже Микола Цуканов.

За 6 років роботи конкурсантів «Шаслива дитина – квітуча Україна» побували на 16 закордонних виставках. Цьогоріч малюнки були надіслані до Кувейту. Наразі вже існує домовленість із Норвегією та Грузією, куди буде відправлено 100 дитячих малюнків. Виставка у Бразилії, на жаль, «зависла» у зв’язку з COVID-19.

РОЛЬ МЕЦЕНАТІВ І ПОДАЛЬШІ ПЛАНИ

Неймовірно важливою є допомога меценатів, завдяки яким закуповуються необхідні матеріали й організовуються певні заходи. Нещодавно було відкрито благодійний фонд, і тепер допомогти розвитку проєкту має змогу кожен охочий.

«Дуже надихає те, що люди надсилають навіть по 50, 100 гривень. Це означає, що вони розуміють важливість цього конкурсу і таким чином демонструють свою підтримку», – розповідає засновник галереї «Єлисаветград».

(Реквізити БФ вказані наприкінці публікації).

(Робочий процес в галереї «Єлисаветград»)

Вочевидь, будь-які кошти для організаторів зайвими не будуть, адже попереду – доволі амбіційні плани. Заради збереження інтриги, дозволимо анонсувати лише одну таку акцію: це «Об’єднання талантів дорослого та дитини» за принципом «Галерея – художник – діти». У наступному році планується проведення майстер-класів справжніми професійними художниками, на яких діти матимуть змогу безпосередньо ознайомитися з процесом створення картини й відчути атмосферу справжньої майстерні митця.

Конкурсом «Щаслива дитина – квітуча Україна» опікується вся родина Цуканових. Наприклад, поки Микола Миколайович спілкувався з журналістом, сестра його дружини телефонувала учасникам з різних областей, з’ясовуючи, чи отримали вони свої посилки.

Дружина – Світлана Цуканова тим часом готувала нові відправлення. Так, лише вчора на «Нову пошту» було доставлено 1535 пакунків.

«ОКРИЛЕНИЙ ТАЛАНТОМ» З ХВОРОБОЮ ДЮШЕНА

Завдяки згаданому конкурсу, в суспільстві актуалізувалося питання самореалізації дітей з особливими потребами. Три роки тому свої малюнки до галереї «Єлисаветград» надіслали діти з хворобою Дюшена. Це генетичне захворювання, що характеризується швидким прогресуванням м’язової дистрофії та призводить до повної втрати здатності рухатися.

Втім, роботи виявилися настільки цікавими та якісно виконаними, що історія одного хлопчика зацікавила Всеукраїнський телеканал, і юний художник став героєм програми «Стосується кожного», а також отримав підтримку з боку деяких відомих артистів вітчизняної естради й шоу-бізнесу.

Цьому передувало заохочення з боку засновника конкурсу «Щаслива дитина – квітуча Україна» – Миколи Цуканова, який провів у своїй галереї виставку картин 13-річного Ярослава Заруцького.

«Ми зробили йому першу виставку. Я сказав: Ярослав, зробиш 25 робіт, я проведу тобі виставку. Дитина намалювала картини, й ми дотримали свого слова», – розповідає Микола Цуканов.

Інший хлопчик із хворобою Дюшена надіслав у Кропивницький свої роботи з пластиліну. Невдовзі після цього вони потрапили на виставки у європейські країни.

«Це їх малюнки. Їх перенесли на інший матеріал, і зараз ми надсилаємо їх по декілька екземплярів у кожен регіон».

Юні художники свої малюнки доповнили словами сучасної поетеси Л. Костенко:

«А й правда, крилатим грунту не треба.
В цьому, напевно, правда пташина…
А як же людина? А що людина?
Живе на землі. Сама не літає.
А крила має. А крила має!»

Допомогти проекту «Щаслива дитина – квітуча Україна» можна за реквізитами:

Благодійний фонд «Щаслива дитина – квітуча Україна. Адреса – 25006, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 36. Ідентифікаційний код – 43729476. Розрахунковий рахунок – UA 443235830000026006052927994 в АТ КБ «Приватбанк» МФО 323583. Картковий рахунок – 4246001000530851 з обов’язковим зазначенням в графі «Призначення платежу – «БЛАГОДІЙНИЙ ВНЕСОК».

Деякі фото учасників конкурсу «Щаслива дитина – квітуча Україна»»: