Пульс Exclusive
Різне

Коли викликати і як працює екстрена швидка на Кіровоградщині. Невідкладна меддопомога в громадах – альтернатива?

Учора, 7 жовтня, на території Знам’янської бальнеологічної лікарні відбулася зустріч голів громад Кіровоградської області, керівництва обласної ради та заступниці керівника центру екстреної медичної допомоги. На ній, зокрема, обговорили, в яких випадках, згідно з Постановою Кабінету Міністрів, бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги мають виїжджати на виклики, а в яких – надавати рекомендації.

Заступниця керівника центру екстреної медичної допомоги Тамара Беспала звернулася до очільників громад із проханням посилити роз’яснювальну роботу серед населення і працівників закладів охорони здоров’я відносно функцій екстреної медичної допомоги.

“РЕКОМЕНДАЦІЇ – НЕ ВІДМОВА ВИЇЗДУ“. АЛЕ Й НЕ ВИЇЗД

«За результатами проведеного аналізу звернень населення на лінію 103 встановлено, що 70% звернень – це здебільшого загострення хронічних хвороб. Або ж це виклики, які не належать до критичних чи екстрених», – розповідає Тамара Беспала.

І додає: у таких випадках мають залучатися сімейні лікарі.

Доволі часто рекомендації диспетчерської служби розцінюються як відмова від виїзду екстреної медичної допомоги.

Окремо Тамара Беспала зупинилася й на питанні транспортування хворих на пневмонію:

«Наша служба повинна перевозити тих хворих, які мають порушення життєвих функцій організму. Статистика свідчить, що 65% хворих, котрих сімейний лікар направив на стаціонарне лікування й рекомендував звернутися на лінію 103 з метою їх транспортування, не потребували медичного супроводу».

Щодо хворих на бронхіальну астму, то, за словами заступниці керівника центру екстреної медичної допомоги, з протоколів надання екстронної медичної допомоги було виключено препарат, який раніше активно використовували та «щодня їздили, щоб його вколоти».

«Наразі протоколи звучать як «надання допомоги на догоспітальному етапі», тобто, якщо людина дійсно потребує госпіталізації, ми надаємо допомогу на етапі, коли здійснюється перевезення такого хворого у важкому стані. Вдома така допомога надаватися не може», – уточнює Тамара Беспала.

Так, приміром, за попередню добу (06.10.2021) на лінію 103 надійшло 611 дзвінків від жителів Кіровоградської області. Бригади «екстренки» виїхали на 137 випадків.

КОЛИ ВАРТО ВИКЛИКАТИ

Отже, викликати Швидку допомогу необхідно при невідкладних станах, згідно з Постановою КМУ.
Ідеться про:

• Непритомність
• Судоми
• Раптовий розлад дихання
• Раптовий біль у ділянці серця (підозра на інфаркт)
• Блювота кров’ю
• Гострий біль в області живота
• Зовнішня кровотеча
• Ознаки гострих інфекційних захворюваня
• Гострі психічні розлади, які загрожують життю та здоров’ю пацієнта та/або оточуючих.

«На виконання розпорядження Кабміну маємо «Концепцію розвитку екстреної медичної допомоги». З нею щоквартально треба звітувати. Там чітко прописано, що органам місцевого самоврядування необхідно проводити роз’яснювальну роботу серед працівників закладів охорони здоров’я щодо екстрених і непрофільних викликів», – додає Тамара Беспала.

Після цього відбувся діалог з керівниками громад. Піднімалася тема нових автомобілів швидкої, особливості надання екстреної медичної допомоги тощо.

«Ми звикли до попередньої системи. Звикли, «що так було завжди». Але є законодавчі рішення й зміни, на котрі ми зобов’язані зважати й відповідно реагувати. Передусім, населення має бути поінформованим про ці зміни», – переконана заступниця керівника центру екстреної медичної допомоги.

НЕВІДКЛАДНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА” – АЛЬТЕРНАТИВА ЕКСТРЕНІЙ?

У зв’язку з тим, що в рамках роботи екстреної медичної допомоги виїзди до громадян здійснюються лише в окремо визначених випадках, у громадах почали з’являтися місцеві ініціативи щодо вирішення такої ситуації. Яскравий приклад – Долинська громада, де минулого року відкрили пункт невідкладної медичної допомоги.

“У минулому році на базі “Центру первинної медико-санітарної допомоги” ми додатково ввели 10 штатних одиниць. І створили такий відділ –Невідкладної медичної допомоги. Це як екстрена допомога, але ми не транспортуємо людину, яка звертається, а виїжджаємо на місце, де спеціалісти обстежують людину. Маємо необхідний запас медикаментів, професійний штат медиків”, – розповідає голова Долинської громади Євгеній Звіздовський.

Якщо при обстеженні встановлюється необхідність транспортування в медичну установу, викликають екстрену допомогу.

За словами Євгенія Звіздовського, всі зазначені послуги надаються безкоштовно. Фінансове забезпечення здійснюється з місцевого бюджету й складає близько 1,5 млн. грн на рік. Автомобіль, на якому проводяться виїзди, подарували меценати. За рік на ньому провели 2500 виїздів.

Було багато людей, які не вірили в цей проект. Але зараз ми бачимо, що ініціатива себе повністю виправдала. Тому маю підстави радити іншим громадам також запроваджувати в себе “Невідкладну медичну допомогу”. Адже якщо авто “екстренки” може стояти весь день і не виїздити на виклики, то наша – постійно в дорозі. Доволі часто люди викликають швидку, а вона не приїжджає. А як відомо, одне вчасно зроблене щеплення може врятувати життя”, – пояснює Євгеній Звіздовський.

Голова громади визнає: медична реформа “не досконала”, а відтак під неї необхідно підлаштовуватись і проявляти ініціативу на місцях, що й вдалося зробити в Долинській.