Пульс Exclusive
Різне

Гроші, обладнання, перевірки й пакет НСЗУ: чому онкоцентр не знаходить консенсусу з облрадою

Неоднозначна ситуація довкола онкоцентру, його керівника і керівника обласної ради виникла на Кіровоградщині. Один заявляє про загрозу радіологічній допомозі пацієнтам, інший наполягає – якщо і купувати дороговартісне обладнання, то сучасне. Отже, дві версії однієї проблеми.

ПРО ЩО ЙДЕТЬСЯ

Фахівці пояснюють: променева терапія здатна вбити ракові клітини, зменшуючи або знищуючи пухлину. Існує кілька типів обладнання, яке здатне проводити відповідні операції. Серед них – гамма-терапевтична система для дистанційної променевої терапії (кобальтовий апарат) і лінійний прискорювач.

Різниця полягає в тому, що кобальтові апарати не дозволяють з високою точністю опромінити лише пухлину. Відтак теоретично можуть страждати здорові тканини. Лінійні прискорювачі опромінюють точніше, тому побічні ефекти від променевої терапії значно менші. Відповідно, таке обладнання коштує дорожче.

У Кропивницькому, наприклад, воно представлене лише в приватній клініці.

Разом з тим, за офіційною інформацією Кіровоградщина залишається в числі областей, де зафіксований найвищий рівень захворювань на злоякісні пухлини.

ЗАКУПІВЛІ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

Від наявності апарату залежить фінансування медзакладу з боку НСЗУ (Національна служба здоров’я України). Ідеться про суму близько 60 мільйонів гривень на рік.

Питання придбання онкоцентром кобальтового апарату постало ще торік. 19 листопада 2021 року «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради», який очолює Костянтин Яриніч, уклав договір із ТОВ «Євромедпроект».

Юридична адреса підприємства «Євромедпроект» у місті Київ, проте згідно даних системи YouControl, засновником і його кінцевим бенефіціаром є громадянин росії Овайсі Тофукаддін Рахматуддінович.

Зазначена компанія мала поставити обладнання протягом трьох місяців, проте після повномасштабного вторгнення рф на територію України, договір було розірвано за зобов’язанням Держаудитслужби. Передоплату також повернули.

Фактично через рік (22 грудня 2022 року) Кіровоградський онкоцентр підписує угоду про закупівлю кобальтового апарату на 48 498 996 гривень вже з іншою фірмою – ТОВ «Радіо-мед».

«Ніяких питань до фірми немає. Через два дні обладнання має бути в обласному центрі», – повідомив у коментарі пульS гендиректор онкоцентру Костянтин Яриніч.

Натомість голова обласної ради Сергій Шульга, коментуючи на пресбрифінгу те саме питання, зазначив наступне:

«Стосовно ТОВ «Радіо-мед» відкрито кілька кримінальних проваджень за непостачання аналогічного обладнання. Ми направляли лист-звернення до гендиректора онкоцентру, в якому поінформували його про цю ситуацію. Але договір таки було укладено».

Сторони також не можуть порозумітися щодо типу обладнання. Костянтин Яриніч переконує, що наразі закуповується «топовий апарат», яких в Україні налічується 58 одиниць, і який лікує 60% пацієнтів.

Сергій Шульга наводить контраргумент:

 «TERABALT» (прим. – кобальтовий апарат) – це не готове обладнання. До нього окремо постачається випромінювальна трубка, виробником якої, окрім рф, є країни Латинської Америки, з якими в українського МОЗ не укладено відповідних договорів». Відтак, є ризик, що його не вдасться запустити в роботу.

Гендиректор онкоцентру прогнозує, що з цим проблем виникнути не може, тому що «завод гарантує відповідну поставку на державне підприємство «Ізотоп».

Шульга ж наводить невтішний приклад закупівлі «TERABALT’у» онкоцентром у Миколаєві, яке вже тривалий час не можуть запустити в роботу, і наводить лист міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка до Кіровоградської обласної військової організації, у якому зазначаються переваги більш сучасного лінійного прискорювача, а купівлю кобальтового апарату вважають «недоцільною».

Очільник онкоцентру погоджується, що хотів би мати в арсеналі онкологічного центру лінійний прискорювач, проте для цього в обласного бюджету бракує коштів. До того ж, для його ефективної роботи необхідно мати два таких апарати.

Додамо, що питання лізингу так і залишилось на стадії вивчення. Голова облради сказав, що така можливість обговорювалась, втім до її практичної реалізації справа не дійшла.

ЛИСТ З ВЕРХОВНОЇ РАДИ ТА ПЕРЕВІРКИ

Крім цього, стало відомо про лист за підписами тринадцяти народних депутатів України до Кіровоградської обласної військової адміністрації з пропозицією розірвати договір онкоцентру з ТОВ «Радіо-мед» і надати правову оцінку діям керівництва онкологічного центру.

Костянтин Яриніч вважає, що нардепів підмовив голова обласної ради.

Сам Сергій Шульга вказану ситуацію не коментував. Натомість розповів про характер і підстави перевірок онкоцентру, на що у своєму зверненні до депутатів облради звертав увагу Яриніч. Мовляв, позапланова перевірка перетворилась у планову, що відволікає медиків від роботи.

«В обласній раді функціонує підрозділ, який займається перевіркою комунальних підприємств. Перевірки відбуваються згідно статті 60 «Про Комунальну власність» і статті 137 Господарського кодексу. Це планомірна робота, що ведеться на всіх підприємствах, власником яких є обласна рада. Ще на самому початку своєї роботи я декларував, що одним із пріоритетів моєї діяльності буде створення прозорого менеджменту», – каже Сергій Шульга.

Повідомлення про планову перевірку було надіслано за 10 робочих діб. Розпочнуть її 23 лютого.

КОШТИ НСЗУ І ПРИВАТНА КЛІНІКА

Важливим питанням, яке піднімається практично щороку, є фінансування онкоцентру з боку НСЗУ. Костянтин Яриніч переконує – якщо обладнання не буде закуплене, то й коштів медзаклад не залучить, адже таким чином не дотримається вимог Національної служби здоров’я України,

«Онкоцентр фінансується від радіологічного пакета. Нам навіть не буде за що закупляти медикаменти, препарати й харчі для пацієнтів».

Голова облради Сергій Шульга вважає цю тезу маніпулятивною:

«Нами зараз маніпулюють, що якщо онкоцентр не закупить обладнання, то пацієнти області залишаться без цієї послуги. За пакетом НСЗУ, тобто безкоштовно, наші жителі можуть проходити лікування в приватній клініці, де є необхідне обладнання з двома лінійними прискорювачами, що підтверджується листом Віктора Ляшка до голови ОВА».

Зазначимо, що у своєму зверненні до депутатів облради Костятин Яриніч пише про “спробу передачі пацієнтів у приватну клініку”, проте договори між державним онкоцентром і приватниками, оприлюднені в системі закупівель Prozorro, свідчать про їх тривалу співпрацю, принаймні, у частині надання послуг з проведення дистанційної променевої терапії.

Такі договори підписувались і в 2017-му, і в 2018-му, і в 2019-му рр. Наприклад:

Загалом «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради» заключив із приватною фірмою 14 договорів на загальну суму понад 9 мільйонів 900 тисяч гривень.

Додамо, що дистанційна променева терапія проводиться приватним партнером обласного онкоцентру лінійними прискорювачами, а не кобальтовим апаратом, який наразі купується онкоцентром.

Тож державно-приватне партнерство, імовірно, продовжуватиметься.

АНАЛОГІЇ

На пресбрифінгу голова облради Сергій Шульга також згадав скандальну сесію наприкінці 2021 року, коли депутати облради не прийняли з першої спроби бюджет через те, що він був поданий за чотири дні до засідання. Там же було питання про виділення коштів на придбання TERABALT’у. За його словами, нав’язувалась теза, що в разі неприйняття документу «протягом кількох годин», онкоцентр не зможе укласти угоду й закупити обладнання (ідеться про «Євромедпроект» з російським бенефіціаром), що призведе до неможливості отримання фінансування з НСЗУ.

Фото з сесійного засідання 30.11.2021

Зазначимо, що сесія проходила 30 листопада 2021 року, а договір між онкоцентром та фірмою-переможцем, як з’ясувалося пізніше, вже був укладений 19 листопада, тобто за 11 днів до сесійного засідання.

ДОВІДКОВО.

Одночасно з посадою гендиректора онкоцентру Костянтин Яриніч є депутатом Кропивницької міської ради від партії «Європейська Солідарність», яка в обласній раді перебуває в опозиції до більшості «Слуги народу», представником якої є голова облради Сергій Шульга.