Пульс Exclusive
Як є

Мільйони на озеленення освоюють приватники, а громадськість не допускають до контролю – програма «На часі»

Відео – за посиланням.

За словами журналістки й громадської діячки Інни Тільнової, ситуації зі станом і доглядом за зеленими насадженнями, попри виділення значного фінансового ресурсу, не покращується.

«Щороку в цьому контексті стає все гірше й гірше. Чому? Бо в нас не припиняють садити дерева. І якщо раніше я раділа, що в Кропивницькому висадили, наприклад, нову алею лип, кавових дерев або туй, то зараз цього оптимізму немає. Адже це означає, що через рік вони всохнуть – відсотків сімдесят».

Як приклад, наводить ситуацію із висадженням кавових дерев.

«Пам’ятаю як на сайті міської ради написали таку життєствердну новину «У Кропивницькому висадили алею кентукських кавових дерев». Всі ЗМІ її передрукували з такими ж меседжами».

(Скріншот з сайту Кропивницької міської ради)

Зрештою, через рік алея всохла.

(Фото: з fb-сторінки І. Тільнової)

І така ситуація, за словами екоактивістів, не поодинока. Скоріше, носить системний характер.

Згадує також висадження дерев у парку Перемоги на честь міст-героїв. Як з’ясується пізніше, їх полив, попри освоєні кошти приватним підприємством, здійснював «чоловік на возику з каністрами води», який не є навіть працівником цієї фірми.

Натомість у відповіді на запит ГО «Медіаколо», в управління ЖКГ Кропивницької міської ради зазначили, що відсоток приживлення зелених насаджень в обласному центрі – досить високий. Посадовці стверджують, що, наприклад, навесні 2024 року було висаджено 493 одиниці дерев та кущів. З них прижились 453.

Кропивницький дендролог Євген Ткачук вважає, що критика громадськості відносно стану й догляду за зеленими насадженнями, попри оптимістичні дані міськради, – більшою мірою справедлива:

«Садивний матеріал дуже поганої якості. Відповідно – низька приживленість. Взагалі, деякі роботи замовляють не за необхідності, а таке враження, щоб просто «дати людям роботу». Це і висадка, і обрізка. Фактичної необхідності в цьому немає. Але чомусь замовлення для приватних фірм здійснюються на постійній основі».

На запитання, якою є ситуація в інших містах, що кажуть його колеги, Євген Ткачук відповідає:

«Все дуже по-різному. В різних містах застосовується і європейський досвід, і радянський досвід. Не можна сказати, що по всій країні все добре, а лише в нас погано. Але переважає в нас, на жаль, безгосподарність».

За словами депутатки Кропивницької міської ради Ольги Ковальової-Алокілі, фінансового ресурсу для догляду за зеленими насадження, виділяється достатньо. Питання в тому, наскільки ефективно вони використовуються.

Крім того, багато керівників комунальних підприємств «тільки дізналися про те, що на їх балансі є зелені насадження».

Ведуча Наталя Кривошей зазначила, що цікавилась, чому участь в тендерах на озеленення не може приймати участь комунальне підприємтсво «Благоустрій». Відповідь – відсутність у КП необхідних ліцензій, КВЕДів та комунальна форма власності.

“На Дні депутата начальник управління ЖКГ сказав, що це заборонено Законодавством. Хоча юристи кажуть інше. В інших містах подібна практика є”, – коментує депутатка Ольга Ковальова-Алокілі.

Так, основним підрядником міської ради є приватне колективне підприємство «Єлізавета». Згідно з даними системи Opendatabot, за весь час воно освоїло більше 94 мільйонів гривень від ГУ ЖКГ Кропивницької міськради.

Ольга Ковальова-Алокілі направила кілька депутатських звернень стосовно озеленення в місті. Серед них – можливість залучення громадськості до складу інвентиразційної комісії, що дало б змогу активістам перевірити стан/належний догляд за зеленими насадженнями (за бюджетні мільйони).

“Хотілося, щоб це стало нормальною практики. Адже представники громадськості мають право піти й перевірити своє, по суті, майно”, – каже депутатка.

Вже після зйомки  програми стало відомо, що заступник міського голови Олександр Вергун надав відповідь, що участь громадськості в інвентаризаційній комісії щодо зелених насаджень не передбачена. Офіційна позиція – згідно регламенту.

Ця публікація підготовлена у співпраці з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Автори несуть відповідальність за вибір і виклад фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені думки. які не обов’язково належать ЮНЕСКО та жодним чином не зобов’язують Організацію».