Ділянку на березі річки Сугоклея у Кропивницькому (Никонорівський лісопарк) намагалися продати за кілька сотень тисяч доларів ще два роки тому. Через шість місяців після публікації оголошення на OLX міська рада проголосувала за надання дозволу для розробки проєкту землеустрою (з метою її подальшої передачі на баланс) комунальному підприємству. Втім рішення сесії не виконали – в «Благоустрої» кажуть, що за півтора роки так і не отримали документ. У 2023-му, як відомо, зʼявився спадкоємець неіснуючих будівель на території лісопарку. Після розголосу в ситуацію втрутилися правоохоронні органи. Днями там проводилися слідчі дії.
Що відбувається з рекреаційною зоною зараз, у чому полягає суть розслідування органів прокуратури щодо лісопарку Никанорівський, чим пояснюється таке довготривале зволікання виконавчих органів міськради і, зрештою, хто відповідальний за невиконання рішень, котрі могли б убезпечити від спроб захоплення прибережної зони – пояснюємо нижче.
300 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ ЗА ГЕКТАРИ ГРОМАДИ?
Майже 11 мільйонів гривень. Саме за таку суму (з урахуванням тодішнього курсу долара) два роки тому намагалися продати земельну ділянку в лісопарку Никанорівському. Досліджуючи тему захоплення Никанорівського лісопарку, в приватних розмовах ми неодноразово чули, що землю біля річки намагалися продати. Проте фактичних підтверджень цьому не знаходилось. Редакція має в своєму розпорядженні ексклюзивну світлину з майданчика оголошень OLX, датовану травнем 2022-го року, в якому «продавець» пропонує 2,2 гектари в «густонаселеному районі міста на березі водойми» і зазначає, що земля «ідеально підходить для котеджного містечка».
Ціна питання – 300 000 доларів.
Яким чином левову частину лісопарку прагнули продати з подальшим оформленням на покупця – загадка. Адже ділянка не сформована, їй не присвоєно навіть кадастровий номер. Вочевидь, продавці мали свій сценарій укладання «угоди». Для того, щоб це з’ясувати, телефонуємо за номером, указаним у оголошенні. Він виявляється неактивним.
«Пробиваємо» зазначені цифри через додаток ідентифікації телефонних номерів.
«Христина ріелтор» з таким самим номером телефону значиться як працівниця АН «Позитив».
Телефонуємо туди. Марно – «на даний момент абонент…»
У мережі Інтернет знаходимо номери двох інших співробітників згаданого агентства нерухомості, і нам зрештою відповідають.
Отже, АН «Позитив», співробітниця якого виставляла на продаж неоформлену ділянку на березі річки Сугоклея за 300 тисяч доларів, наразі не працює. За домовленістю, надсилаємо фото старого оголошення і згодом отримуємо відповідь від колишньої колеги «Христини-ріелтора», яка каже, що їй про цей об’єкт нічого не відомо.
Його «вела», мовляв, Христина, яка перебуває зараз за кордоном. А АН «Позитив», як зазначалося вище, вже розпалось.
СЛІДЧІ ДІЇ. ЧОГО СТОСУЄТЬСЯ ПРОВАДЖЕННЯ
Коротко нагадаємо контекст. Наприкінці 2023-го року зелену зону лісопарку Никонорівський огородили парканом, а на самій території запрацювала спецтехніка: почали видаляти зелені насадження. Підставою для цього послугувало право власності на нерухоме майно, успадковане в тому ж 2023-му році громадянином Сергієм Димитровичем. Майно – це зруйновані будівлі колишнього дитячого табору, від яких залишився лише фундамент.
І це на сьогодні дає йому можливість проводити там роботи. Детальніше – за посиланням.
Після розголосу в ЗМІ в ситуацію втрутились правоохоронні органи. Нещодавно, 19 квітня, працівники прокуратури спільно з представниками Департаменту містобудування та земельних ресурсів, фахівцями Держгеокадастру і Управління державного архітектурно-будівельного контролю провели огляд ділянки в рамках кримінального провадження, зареєстрованого за фактом “самовільного заняття земельної ділянки та заволодіння нею шляхом шахрайства”.
За словами прокурора Кропивницької окружної прокуратури Світлани Стрижеус, намагалися встановити розмір земельної ділянки, а також площу будівель і споруд, які були знищені.
Подробиць щодо самого провадження не розкрила, зробивши посилання на досудове розслідування. Це ж саме у коментарі ПУЛЬС/Exclusive повідомив очільник окружної прокуратури Володимир Рубан:
«Наразі ведуться слідчі дії, йде досудове розслідування. Більше деталей поки сказати не можемо. Все досліджується».
Утім, на уточнювальне питання, чи стосується провадження законності набуття права власності й реєстрації майна, прокурор підтвердив, що так.
ЩО КАЖУТЬ ДЕПУТАТИ
Через два дні після виходу публікації ПУЛЬС/Exclusive «Лісопарк у «приватній власності»? Зелену зону біля річки обгородили парканом» на сесії Кропивницької міської ради з депутатським запитом щодо цього питання виступив обранець від «Нашого краю» Андрій Табалов.
Пізніше голова фракції «Слуга народу» в міськраді Ольга Ковальова-Алокілі опублікувала на своїй сторінці численні звернення до керівництва міста відносно лісопарку Никанорівський. З’ясувалося, що перше таке звернення до виконавчих органів депутатка направляла ще в січні 2024 року (тобто за півтора місяці до сесії й зчиненого резонансу) на прохання місцевих жителів.
Через півтора місяця їй надали «відписку» з порушенням термінів розгляду депутатського звернення. Інвентаризація зелених насаджень, на якій наполягала депутатка, так і не була проведена. Акт обстеження території їй також не передали.
«Тому повторно 18.04.2024 р. направляю звернення і чекаю на якісне відпрацювання пояснень», – коментує депутатка.
І Андрій Табалов, і Ольга-Ковальова Алокілі одностайні в тому, що КП «Благоустрій» має розробити проєкт щодо відведення земельної ділянки й виносити його на затвердження міської ради. Але лише після надання правової оцінки діяльності сертифікованого інженера, яка внесла в техпаспорт неіснуючі будівлі. Адже це дасть у подальшому їх власнику (прим. – С. Димитровичу) підстави звернутися до міськради з проханням/вимогою оформити договір оренди.
«Моя позиція: при зверненні Димитровича щодо оренди земельної ділянки, міська рада має йому відмовити. У крайньому випадку він може орендувати тільки землю під будівлями, які були зареєстровані до 2009 року. Але ж ніяк не 3,8 га. Територія лісопарку Никанорівський належить громаді міста», – каже Андрій Табалов.
«Так, «власник» зможе теоретично звернутись потім із бажанням орендувати ділянку, де нібито має майно. Але сесія може і повинна буде в такому разі йому відмовити. Крім цього, є надія на правоохоронні органи, котрі мають з’ясувати всі обставини набуття права власності», – зазначає Ольга Ковальова-Алокілі.
Андрій Табалов розцінює це як «рейдерське захоплення комунальної власності під час війни, коли права багатьох структур на перевірки обмежені».
Ольга Ковальова-Алокілі акцентує увагу на довготривалому зволіканні виконавчих органів Кропивницької міської ради відносно розробки проєкту землеустрою КП «Благоустрій», адже за це рішення обранці голосували ще у 2022-му році. Його так і не виконали, дочекавшись, поки на ділянці з’явиться власник майна і розпочне там свої активності.
Про невиконані рішення, які б могли убезпечити від ризику чергової втрати зеленої зони в обласному центрі – в блоці нижче. Спойлер: у «Благоустрої» кажуть, що два роки лише чули про рішення сесії.
«В ІНТЕРНЕТІ БАЧИЛИ, АЛЕ НЕ ОТРИМУВАЛИ»
Те, що на землю лісопарку поклали око раніше, свідчить, як мінімум, спроби її продати ще в травні 2022-го року за 300 тисяч доларів. Припустимо, в міській раді не знали й не бачили цього оголошення. А якщо й бачили, то мерії знадобилося пів року, аби розробити й винести на сесію проект рішення «Про надання КП «Благоустрій» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Приміській (на прибережній смузі правого берега р. Сугоклея».
Депутати ініціативу підтримали. Відтак, рішення мало бути прийнято до виконання.
Наголошуємо: про право власності С. Димитровича на зруйновані будівлі в лісопарку тоді не йшлося. Успадкував він їх у 2023-му. До цього часу жодних дій на згаданій ділянці не відбувалося.
Попри рішення сесії, КП «Благоустрій» за півтора роки не розробив проект землеустрою. З метою з’ясувати, чому – телефонуємо на комунальне підприємство.
Головний інженер Віктор Івашина підтверджує: проект не замовляли. Коротко подаємо діалог з представником КП:
- Журналіст ПУЛЬС: «Чому не розроблявся проект землеустрою попри рішення сесії?»
- В. Івашина: «Там виникли якісь питання. Рішення ми в Інтернеті бачили, але не отримували. Офіційно воно не надходило. Ми звернулися. Буде рішення – будемо замовляти.
- Журналіст ПУЛЬС: «Виходить, що рішенню вже півтора роки, але воно, по суті, загубилось?»
- В. Івашина: «Чому загубилось? Воно повинно офіційно надійти, щоб надати комунальному підприємству дозвіл на розробку проєкту. Нам повинно з міської ради прийти оце рішення, і потім ми замовляємо».
- Журналіст ПУЛЬС: «А як часто буває, що міська рада приймає те чи інше рішення, а воно доходить до вас за рік-два?»
- В. Івашина: «Та ні, не часто. Звичайно, не часто».
ХТО КОНТРОЛЮЄ РІШЕННЯ?
Чи змогла б приватна особа обнести парканом лісопарк, загнати туди спецтехніку й видаляти зелені насадження, якби земля рекреаційного призначення була передана на баланс комунальному підприємству? Відповідь очевидна.
Не так все просто з питанням, чому рішення, за яке проголосувала більшість депутатів, не виконане (а «Благоустрій», як кажуть на підприємстві, досі не отримав офіційне рішення 2022 року).
У самому документі сказано, що контроль за виконанням цього рішення покладається на заступника міського голови Олександра Мосіна.
Вже традиційно зв’язатися із посадовцем телефоном не вдалося.
Для того, аби зсередини дізнатись всю «кухню» щодо контролю рішень, ПУЛЬС/Exclusive звернувся за коментарем до представників міської ради. Там порадили підготувати інформаційний запит щодо зазначеного питання, який редакція надсилає органу місцевого самоврядування.
Беззаперечним залишається факт, що на заступників міського голови покладається контроль за виконанням рішень, у залежності від їх напрямку. Напрямок земельний – вотчина Олександра Мосіна.
Нагадаємо, переважна більшість протокольних доручень з Дня депутата, присвяченого темі ОСББ, виконання яких мав контролювати інший заступник міського голови – Олександр Вергун – також не були реалізовані.
«ОДНОМУ ДІЛКУ ЦЕ НЕ ПІД СИЛУ»
Нагадаємо, що особистість Сергія Димитровича – спадкоємця зруйнованих будівель, який огородив всю територію лісопарку й розгорнув там свою діяльність – не є широко відомою ані в місті, ані в області. В безлічі приватних розмов на цю тему серед депутатів, активістів і представників правоохоронних органів, висловлювалася думка, що чоловік може мати впливових покровителів – і це, мовляв, дозволяє йому попри обурення громади, надалі проводити роботи, огородивши лісопаркову зону.
Ми запитали, що з цього приводу думають і чи володіють якоюсь новою інформацією депутати, які займаються темою Никанорівського лісопарку, Андрій Табалов і Ольга Ковальова-Алокілі.
А. Табалов: «Думаю, серед представників місцевого самоврядування зацікавлених осіб немає. Розумію, що ці особи “витритались”, тому будуть іти до кінця. Тому так чи інакше вони проявляться. Чому ”вони”? Тому що, одному ділку це не під силу. Роль пана Димитровича в цій оборудці зрозуміла».
О. Ковальова-Алокілі: «Як на мене, серед депутатського корпусу «зацікавлених» немає. А тепер давайте подивимося на дії виконавчих органів: майже 40 діб не давалися відповіді на звернення по лісопарку. Чому? На всі інші звернення відповіді надають оперативніше. Лише щодо Никанорівського лісопарку так. Як на мене, це дивно.
І друге: чому за півтора роки досі воно не виконано? Теж дуже дивно. Я дуже далека від думки, що звичайні працівники органу місцевого самоврядування допустили таку халатність. Це може бути зроблено свідомо якимись людьми – високопосадовцями.
Адже навколо цієї ділянки вже багато років і каденцій (прим. – мається на увазі період мерства Пузакова) намагаються якесь рішення прийняти, але воно не виконується. Я в такі збіги не вірю, тому що якщо послідовно щось не виконується, то це явно комусь потрібно».
БУДЕ СЛУЖБОВА ПЕРЕВІРКА?
Сьогодні, 24 квітня, Ольга Ковальова-Алокілі опублікувала на своїй сторінці у мережі Facebook депутатське звернення до Кропивницької міської ради, у якому висловила прохання, серед іншого, провести службову перевірку «з виявленням посадових осіб місцевого самоврядування, які своїми діями чи бездіяльністю допустили невиконання прийнятого Кропивницькою міською радою рішення 1368 від 15.11.2022 року».
___________________________________
Не будемо гадати на кавовій гущі, хто насправді сприяє, схоже, захопленню зеленої зони на березі річки Сугоклея в Кропивницькому. Чи буде об’єктивним і результативним для всіх сторін розслідування правоохоронних органів, яке мало б захистити інтереси громади й розставити всі крапки над «і» – побачимо. Власне, як і те, чи проведуть і проінформують про результати службової перевірки в міськраді. Проігнорувавши (свідомо чи ні) перші «дзвіночки» з «продажу прибережної зони» на OLX і не виконавши за півтора роки рішення депутатів про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою КП «Благоустрій», в міськраді, фактично дали зелене світло для виходу на арену спадкоємця зруйнованих будівель на території лісопарку.
Не виключено – збіг обставин. Проте в західних демократіях, до яких прагне і за що бореться Україна, за невиконання рішень, котрі згодом призводять до відповідних наслідків на кшталт втручання правоохоронних органів (які з позиції громади виглядають чи не останнім спасінням), передбачена відповідальність. Принаймні, політична.
Андрій Клочек.