На порозі жовтень — час, коли підготовка теплового господарства до роботи в осінньо-зимовому сезоні наближається до завершення. Хоча певні роботи ще тривають, в цілому Кропивницький готовий до початку опалювального сезону. Стан готовності теплового господарства міста: теплогенеруючого підприємства, інженерних мереж, житлового фонду, закладів освіти й охорони здоров’я став одним із головних питань порядку денного апаратної наради у Кропивницькій міській раді під головуванням заступника міського голови Олександра Мосіна сьогодні, 26 вересня.
– Готовність комунального підприємства до початку опалювального сезону становить 100%. Централізовані тепломережі у Кропивницькому готові до заповнення водою і гідравлічних випробувань. Підприємство планує розпочати цю роботу найближчими днями, аби у разі виникнення поривів і протікань було достатньо часу для їх усунення, – повідомив директор КП «Теплоенергетик» Олександр Чельник.
За словами керівника підприємства, для своєчасного початку і сталого проходження опалювального сезону 2023-2024 років розробили відповідні заходи які виконуються у повній відповідності до затвердженого плану. Незважаючи на скрутний фінансовий стан, підприємство змогло організувати і провести кампанію з підготовки котельного і насосного господарства, теплових мереж до опалювального сезону. На всіх об’єктах підприємства виконано роботи ревізію та ремонт інженерних комунікацій, електросилового обладнання, турбогенераторів, котлів, насосного обладнання, запірної арматури, фільтрів та станції хімводопідготовки.
Після завершення минулого опалювального періоду провели гідравлічні випробування на трубопроводах теплових мереж, у результаті яких виявили й усунули 246 поривів. Підприємство провело поточний ремонт основного та допоміжного обладнання, ремонт та ревізію запірної арматури на 23 котельнях, ремонт та ревізію понад 163 кілометрів теплових мереж, замінили 2,41 кілометра трубопроводів теплових мереж, відремонтували центральні теплові пункти в шести котельнях, відновили асфальтобетонне покриття на загальній площі понад 4 тисячі метрів квадратних. Крім того, зробили капітальний ремонт котелень на вулицях Миру, Шатила, Степана Чобану, котельні «Центральній», провели повірку засобів вимірювальної техніки тощо.
Станом на 26 вересня теплове та енергетичне господарство КП «Теплоенергетик» готове до початку нового опалювального сезону на 100%. Сума використаних коштів на його підготовку становить 24,8 мільйона гривень.
Для підвищення ефективності теплопостачання у Кропивницькому розконсервували котельні.
– Ми відновили законсервовані котельні по вулиці Любомира Гузара та по проспекту Університетському. Споживачі цих теплових пунктів були підключені до Південно-Західної котельні, теплові мережі якої зношені настільки, що втрати теплової енергії в мережах сягають 40%. На даний час завершуються монтажні роботи обладнання на цих котельнях. Проєктами передбачається можливість як автономної роботи котелень, так і оперативного підключення до мереж Південно-Західної котельні, – повідомив Олександр Чельник.
Разом із тим великою залишається заборгованість споживачів за послугу теплопостачання. Населення заборгувало 156,9 мільйона гривень, понад 17,5 мільйона становить заборгованість підприємств, установ, організацій державного бюджету, 197 тисяч гривень — місцевого бюджету, більш як 84 тисячі гривень — обласного бюджету. Найбільший борг — у держави за різницю в тарифах — 416,2 мільйона гривень. У той же час, заборгованість КП «Теплоенергетик» за спожитий газ складає 962,5 мільйона гривень.
Про готовність міського житлового фонду до початку нового опалювального сезону повідомив начальник головного управління житлово-комунального господарства Кропивницької міської ради Віктор Кухаренко.
– Для забезпечення вчасного входження в опалювальний сезон кожна житлово-експлуатаційна організація розробила план заходів, визначила відповідальних осіб за виконання підготовчих робіт. Станом на 25 вересня вказані підприємства виконали: ремонт покрівель на 463 будинках, що становить 60,1%; ремонт опалювальних систем у 552 будинках, що становить 92,3%; ремонт систем холодного водопостачання у 714 будинках, що становить 94,3%; ремонт енергозабезпечення будинків – 687 електрощитових, що становить 86,7%; підписано актів готовності на 632 житлових будинків, що становить 98,8% від їх загальної кількості, – зазначив Віктор Кухаренко і додав: станом на звітну дату виконали робіт на суму 12,7 мільйона гривень, що становить 84% від запланованої суми.
Житлово-експлуатаційні організації виконали роботи з обстеження димових та вентиляційних каналів, ремонт їхніх оголовків, герметизації інженерних вводів, ревізії запірної арматури, ремонтно-профілактичні роботи з налагодження теплового та гідравлічного режимів, відновлення теплоізоляції, скління вікон сходових клітин та заготовлення в необхідній кількості посипкового матеріалу.
– Варто зазначити, що за останні кілька років сталося суттєве збільшення складових вартості послуги з управління багатоквартирним будинком, зокрема зростання вартості матеріалів, паливно-мастильних матеріалів, послуг підрядних організацій, мінімальної заробітної плати, що призвело до невідповідності вартості послуги з управління її виробничій собівартості, а це, у свою чергу, унеможливлює надання послуг з управління багатоквартирними будинками в повному обсязі, – наголосив Віктор Кухаренко.
Завершилася підготовка до функціонування в осінньо-зимових умовах і в закладах охорони здоров’я та освіти обласного центру.
Щоб забезпечити своєчасний початок і безперебійний перебіг опалювального сезону, заклади охорони здоров’я повністю завершили підготовчі роботи за рахунок власних надходжень та коштів НСЗУ, згідно із затвердженими планами та графіками, а саме: провели гідравлічні випробування та промивку систем теплопостачання; підготували бойлери, теплові пункти, виконали поточні ремонти опалювальних систем, водопровідних і каналізаційних мереж, замінили вікна та двері, засувки теплових мереж тощо.
– За рахунок коштів міського бюджету замінили 75 вікон та 2 дверей у Дитячій міській лікарні та амбулаторіях №№ 5-6 Центру первинної медико-санітарної допомоги №2, завершили капітальний ремонт внутрішніх мереж водопостачання та водовідведення поліклінічного відділення №1 Поліклінічного об’єднання, у поліклініці Центральної міської лікарні наразі триває капітальний ремонт системи опалення, водопостачання та каналізації. Усі стаціонарні заклади та 4 амбулаторні відділення забезпечені 26 генераторами, – повідомила начальниця управління Кропивницької міської ради Оксана Макарук і додала: на сьогоднішній день 9 закладів охорони здоров’я міста Кропивницького на 100% підготовлені до опалювального сезону та отримали акти готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період.
Повністю готові до початку опалювального сезону і міські заклади освіти. У новий сезон входять без заборгованості і з актами готовності, зазначила очільниця управління освіти Кропивницької міської ради Лариса Костенко.
– Виконали поточні ремонти на мережах водопостачання, водовідведення, теплопостачання, заміну та ревізію запірних механізмів. Відновили теплову ізоляцію, перевірили герметизацію вводів інженерних мереж. Здійснили держповірку газового обладнання, провели метрологію контрольно-вимірювальних приладів, перевірку димових та вентиляційних каналів. Виконали роботи з промивання та гідравлічні випробування внутрішніх мереж теплопостачання у всіх закладах освіти. Для КЗ «Завадівська гімназія» придбали і завезли вугілля в кількості 30 тонн, що становить стовідсоткове забезпечення, – уточнила Лариса Костенко. – Крім того, цьогоріч замінили дерев’яні вікна на металопластикові з енергозберігаючими склопакетами у 27 закладах освіти.
Підготовка всього складного теплового господарства Кропивницького має бути виконаною якісно і на совість, переконаний заступник міського голови Олександр Мосін.
– Кожний на своєму місці повинен зробити максимум і більше, – наголосив посадовець, звертаючись до керівників виконавчих органів і комунальних підприємств. – Знаючи підступність російського агресора, його велике бажання руйнувати інфраструктуру наших міст, у першу чергу енергетичних, маємо забезпечити повну і надійну готовність усіх котелень і інженерного господарства. Ми маємо для цього готовність, сили, уміння і бажання. Зима обіцяє бути складною, але, переконаний – ми вистоїмо! Будемо з теплом!