Пульс Exclusive
Різне

Розвиток в умовах «військового бюджету»: в ЦДУ розповіли про нові спеціальності, навчальний процес і грантову діяльність

Попри війну і, відповідно, зменшення видатків держави на освіту, у Кропивницькому Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка продовжує не лише функціонувати у звичному режимі, а й знаходить ресурси для розвитку.

Про це під час брифінгу повідомив ректор ЦДУ ім. В. Винниченка Євген Соболь.

ЗМІНА НАЗВИ ТА НОВІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ

Керівник також підкреслив, що зміна назви університету (з Центральноукраїнського державного педагогічного університету на Центральноукраїнський державний університет) означає, передусім, осучаснення вишу й характеризує його як рух до класичного вищого навчального закладу.

 «Вже в минулому році відкрили ряд нових спеціальностей – починаючи від менеджменту, економіки й логістики, закінчуючи, наприклад, психологією бізнесу», – розповідає ректор ЦДУ.

І додає: цьогоріч в університеті планують відкрити такі спеціальності як фізична культура-фітнес, захист України та фізична культура, штучний інтелект, менеджмент в агробізнесі.

КОВОРКІНГ ТА НОВІ ЛАБОРАТОРІЇ

На брифінгу, присвяченому роботі вишу під час війни, Євген Соболь також торкнувся господарських питань. Зокрема, розповів про закінчений ремонт актової зали та створення коворкінгу (який, фактично, «на фініші»). Там, за його словами, для студентів проводитимуться заходи фахівцями різних спеціальностей, у тому числі, і представниками бізнесу. Реалізували проєкт за підтримки UPSHIFT, Unicef та Іспанського агентства з міжнародного співробітництва в галузі розвитку.

Крім цього, наразі завершуються ремонтні роботи з облаштування хімічної та біологічної лабораторій нового зразку.

ЕКОНОМІЧНИЙ БЛОК

Зважаючи на воєнний стан, держава скоротила видатки на утримання університету. Проте саме цього року виш навчився заробляти кошти, каже Євген Соболь:

«Надходження збільшились на 28,9%, порівняно з минулим роком. Якщо перевести на гривні, то це 9 мільйонів 960 тисяч. Цього вдалось досягти завдяки проведенню комплексу заходів. Наприклад, усі приміщення ЦДУ, які не використовувалися раніше, здаються в оренду, яка сплачується наперед.  До того ж, переобладнали гуртожитки. Зараз вони заселені на 100%».

Результат приносять також відкриті курси підвищення кваліфікації для вчителів. Детальніше про них – за посиланням.

Вдалось також залучити кошти від благодійних організацій. В окремих випадках вигравали гранти самі студенти – на коворкінг, психологічну службу та медіалабораторію.

Опалення економлять, заняття проходять у дистанційному форматі. Станом на сьогодні тепло є лише в 5-поверховому корпусі.

«У нас гасло: «Краще економити на приміщеннях, аніж на людях», – пояснює ректор.

Євген Соболь визнає: «військовий бюджет» дійсно є викликом для університету, адже означає скорочення коштів на виплату заробітних плат і комунальні платежі. Проте вже зараз в ЦДУ прораховують, що потрібно, аби пройти цей етап.

«Ми зібралися з профспілками, пропрацювали план, який передбачає скорочення вакантних посад і скорочення робочого часу на 10%», – каже ректор.

РОЗВИТОК У ПЕРІОД ВИКЛИКІВ

Паралельно в ЦДУ ім. В. Винниченка ставлять за мету вихід на новий рівень, зокрема, грантової діяльності.

«Буквально на наступний місяць є біля 10 заявок, які подаємо. Це і матеріальні, і соціальні проєкти», – коментує Євген Соболь.

Збільшився також і набір студентів:

«Порівняно з минулим роком – він у два рази вищий. Набір зріс із 800 до 1600 осіб, не враховуючи аспірантів».

Одночасно функціонує мережева освіта, яка дозволяє отримувати знання в ЦДУ, де-факто знаходячись в інших містах (наприклад, Олександрії) й інших навчальних закладах (наприклад, олександрійському коледжі).

А в 2022 році вдалось відкрити дві докторські ради – із захисту докторських і кандидатських дисертацій з педагогіки та адміністративного права.

Все це відобразилося на рейтиноговій позиції університету. Згідно рейтингу Єдиної інформаційної системи, ЦДУ ім. В. Винниченка вперше потрапив до ТОП-100 вишів, що користуються найбільшою популярністю серед випускників.