Пульс Exclusive
Як є

Лісопарк у «приватній власності»? Зелену зону біля річки обгородили парканом

Земельна ділянка по вулиці Прирічна, 49, що розташована поблизу річки Сугоклея, не має кадастрового номеру, тому вважається не сформованою. Але це не завадило обвести її парканом ще наприкінці 2023-го року, на що неодноразово звертали увагу жителі мікрорайону Никонорівка / Новоолексіївка.

Взимку було встановлено новий трансформаторний щит, підведено електроенергію, нібито розпочато роботи.

Підставою для таких активностей стало право власності на нерухоме майно, успадковане у тому ж 2023-му році громадянином Димитровичем Сергієм Васильовичем.

Із відкритої інформації про нього відомо небагато: займався підприємництвом, наприкінці 90-х балотувався у місцеві депутати.

Минулого року було виготовлено новий технічний паспорт «комплексу будівель та споруд громадського призначення», відповідно до якого на ділянці наявний цілий комплекс нерухомості.

До відома: на вказаній території в радянські часи функціонував дитячий табір «Орлятко», від якого згодом залишились кілька зруйнованих будівель. Їх, власне, із формулюванням «незавершене будівництво» й успадкував Сергій Димитрович.

Отже, маючи право власності на зруйновану нерухомість, згадана особа розпочала діяльність на фактично трьох з половиною гектарах лісопарку й встановила на його умовних межах паркан.

Ще про спадок: відповідно до даних свідоцтва про право на спадщину, воно було зареєстроване на підставі Ленінського районного суду 29 березня 2006 року.

Запам’ятайте цю дату, до неї повернемось пізніше.

Як зазначалося вище, земельна ділянка на прибережній захисній смузі правого берегу річки Сугоклея (від будинків № 29 та № 44 по вулиці Приміській) офіційно відноситься до лісопарків, про що, зокрема, йдеться у Комплексній програмі розвитку житлово-комунального господарства та безпеки дорожнього руху на 2021-2025 роки:

На вимогу громади квартальний комітет мікрорайону Никанорівка в особі його голови Віктора Гончарова неодноразово звертався до Кропивницької міської ради з проханням передати лісопарк «Никанорівський» на баланс комунального підприємства «Благоустрій». Після низки відписок 22 листопада 2022 року приймається рішення «Про надання КП «Благоустрій» дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вулиці Приміській».

У пояснювальній записці до проєкту рішення, підготовленій тодішнім начальником управління земельних відносин (а нині – керівником Департаменту містобудування та земельних ресурсів) Романом Лунголом, вказується, що метою прийняття цього документу є виділення земельної ділянки для «збереження, облаштування та використання земель рекреаційного призначення». Цільове призначення: для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення (вид використання – для облаштування скверу).

Утім до практичної реалізації запланованого справа не дійшла.

Цікавий нюанс: схоже, рішення що стосувалося дозволу КП «Благоустрій» на розробку проєкту землеустрою щодо відведення землі на прибережній смузі річки Сугоклея. хотіли визнати таким, що вже виконане. В додатках до проєкту рішення міської ради у вересні 2023 року були внесені відповідні зміни. Зрештою, в остаточний варіант додатку вони не потрапили:

Разом із тим, поки міськрада та її комунальне підприємство «Благоустрій» не поспішали брати на баланс лісопарк «Никанорівський», у 2023-му році з’ясувалося, що на прибережній захисній смузі біля річки Сугоклея наявне майно, в якого є власники.

І це стає сюрпризом для самої міськради, яка, раніше нібито й не знала про те, що на ділянці є майно Димитровичів. Про це прямо пише керівник Департаменту містобудування та земельних ресурсів Роман Лунгол у відповідь на звернення квартального комітету Никанорівки:

До слова, інвентаризація зелених зон проводилася міською радою ще у 2019-му році. Відповідно, розроблявся паспорт лісопарку, в якому, за логікою, мали відображатися «об’єкти незавершеного будівництва», якщо вони були. На прохання голови Никанорівського голови квартального комітету надати копію цього паспорта, начальник ГУ ЖКГ Кропивницької міської ради Віктор Кухаренко порадив звертатись у КП «Благоустрій».

Резюме: комунальний «Благоустрій» так і не оформив право постійного користування для обслуговування ділянки біля річки Сугоклея.

І тут «в гру вступає» спадкоємець на прізвище Димитрович.

Але не Димитровичем єдиним.

На цю ділянку мали плани й раніше. І за всіма ознаками, плани не найгірші.

Микола Бараболя, який наприкінці «нульових» років очолював тоді ще у Кіровоградській міській раді відділ культури і туризму, каже: хотіли облаштувати там культурно-спортивний центр «Козацький зимівник».

«Це був останній рік на посаді тодішнього міського голови Пузакова. Було приємно, що він підтримав нашу ініціативу по створенню такого “козацького табору” для дітей. Нам безкоштовно навіть зробили весь план, потім потрібно було звертатися в спеціальний інститут, проте грошей на проєкт “Козачого зимівника” вже не було. Хоча плани були грандіозні – планували, аби там займалися діти з кіньми, збудувати “чайку”. Розумієте, в нас піонерські табори прибрали, а замість них нічого не збудували… Але потім змінилась влада і я зрозумів, що нічого не вийде. Я зі злості навіть викинув усе, що було (прим. – ескізи проєкту)”.

Якщо Ви дочитали до цього абзацу, то, очевидно, поставите логічне питання: на підставі чого міськрада планувала щось будувати для дітей, якщо на ділянці є нерухоме майно із зареєстрованим правом власності?

Редакція ПУЛЬС / Exclusive має ексклюзивні копії рішень виконкому Кіровоградської міської ради п’ятого скликання, які засвідчують прийняття рішення про «припинення права власності на цілий комплекс будівель по вулиці Прирічній, 49, зареєстрований згідно з рішенням Ленінського районного суду від 29 березня 2006 року, у зв’язку зі знищенням майна».

У січні 2010 року сесія Кіровоградської міської ради приймає рішення «Про передачу земельної ділянки по вулиці Прирічній, 49 і затвердження відділу культури й туризму проекту землеустрою щодо відведення ділянки в постійне користування для розміщення культурно-спортивного центру «Козацький зимівник».

ВАЖЛИВО: відділ культури та туризму після рішення виконкому офіційно звернувся в Бюро технічної інвентаризації з проханням надати довідку про припинення права власності на комплекс будівель по вулиці Прирічній, 49 .

Як зазначалося вище, «Козацький зимівник» створити так і не вдалося. Проте важливе інше – в далекому 2009-му році виконком міської ради прийняв рішення про припинення права власності у зв’язку зі знищенням майна.

Утім у 2023 році майно знаходиться і на нього оформлюється право власності у зв’язку з набуттям спадщини.

Передує цьому квола позиція виконавчих органів у частині процесу передачі рекреаційної зони в постійне користування комунальному підприємству, що, очевидно, суттєво ускладнило б (якщо не унеможливило) подальше оформлення на ній права власності з боку третіх осіб.

Що, зрештою, і сталося.

Зв’язатися телефоном з керівником Департаменту містобудування та земельних ресурсів Роман Лунголом не вдалося. Відтак, бажаними були б відповіді і від інших офіційних органів. Передусім, від:

  • Бюро технічної інвентаризації (з метою з’ясування, чи вносилися до реєстру відомості від 2009-2010 років);
  • Кропивницької міської ради восьмого скликання (з метою з’ясування, чи знали посадові особи про рішення 2009-2010 років, і наскільки вони є правомірними; а також надання копії паспорту, розробленого в 2019 році);
  • Кіровоградської обласної прокуратури (з метою реагування останньої у разі виявлених порушень; готові надати копії усіх документів, які є в розпорядженні редакції).

Редакція направляє відповідні звернення у згадані вище установи і повідомить про зміст отриманих відповідей на сайті ПУЛЬС / Exclusive.

Адже окреслена в цій публікації динаміка розвитку подій нехай опосередковано, але перегукується із уже відомою містянам практикою виводу з комунальної власності й подальшою забудовою лісопаркової зони.

Ймовірний збіг обставин на кшталт «необізнаності» щодо наявності нерухомого майна на рекреаційній території, «необізнаності» щодо попередніх рішень Кіровоградської міської ради про скасування права власності, непередача в постійне користування комунальному підприємству цієї ділянки й успадкування у 2023-му році права власності фізичною особою на об’єкти незавершеного будівництва з готовністю від 11% до максимум 18% може бути сигналом, що через кілька років на майданчику OLX з’являться оголошен про продаж умовного «нерухомого комплексу біля річки», а в реєстрі речових прав ми побачимо прізвища більш впізнавані за прізвище власника «недобудованих» нині об’єктів.

Клочек Андрій.

Підтримати