Іпотеку під 7% річних можуть взяти тільки особи, які вперше купують житло та потребують поліпшення умов проживання, пише The Page. Відповідна інформація опублікована також на сайті Мінфіну, передає пульS.
27 січня Кабмін видав постанову про здешевлення вартості іпотечних кредитів. Нова процедура дозволить споживачеві отримати іпотеку під 7% річних.
Спочатку клієнт домовляється з банком про отримання іпотеки. Далі Фонд розвитку підприємництва виплачує банку компенсацію задля того, щоб споживач отримав дешеву іпотеку.
Які діють обмеження
Отримати іпотеку під 7% річних можуть особи, які потребують поліпшення житлових умов, про що йдеться у статті 34 Житлового кодексу. За умови, що вони не продавали нерухомість протягом останніх 5 років.
Пільгову іпотеку можна отримати лише один раз.
В іпотеку можна брати житло (квартиру або приватний будинок), яке ще будується або якому не більше 3 років.
Для самотньої людини або сім’ї з двох осіб площа житла обмежена 50 кв. м. На кожного наступного члена родини додається 20 кв. м.
Про іпотечний кредит
Пільги діють на кредити до 2 млн грн і на предмети іпотеки вартістю до 2,5 млн грн. Термін іпотечного кредиту — до 240 місяців.
Перший внесок споживач має сплатити за рахунок власних коштів — не менше 15% вартості предмета іпотеки.
Базова відсоткова ставка за іпотечним кредитом встановлюється:
- на придбання квартири або приватного будинку — не більше українського індексу ставок за депозитами фізосіб (12 місяців) плюс 4,5 в.п.;
- на придбання житла в об’єкті незавершеного будівництва — не більше українського індексу ставок за депозитами фізосіб (12 місяців) плюс 7 в.п.
Компенсація відсотків Фондом здійснюється щомісячно. Гроші переводяться на відкритий в банку рахунок умовного зберігання — ескроу.
За надання гарантії банк сплачує Фонду комісію — 0,5% річних від суми гарантованого кредитного портфелю позичальників банку.
Як писав «Мінфін», за поточного рівня ставок за 5 років бюджет витратить на компенсацію понад 5 млрд грн. За умови, що програма діятиме 5 років і щомісяця видаватиметься по 400 млн грн, а щорічне зростання іпотечного портфелю становитиме 30%.
Для порівняння: середньомісячні обсяги видачі у 2020 році становили 300 млн грн.
За словами першої заступниці голови НБУ Катерини Рожкової, останні місяці дійсно спостерігається збільшення обсягів іпотечного кредитування, проте поки що — це «крапля у морі». За рахунок іпотеки в Україні сьогодні фінансується менше 5% угод з купівлі житла.
«В Україні співвідношення іпотеки до ВВП — це 0,7%. Не буду навіть порівнювати з розвиненими Францією, Німеччиною чи Швецією, де цей показник понад 50% ВВП. Ми досі залишаємося позаду всіх наших сусідів», — зазначила вона.