Пульс Exclusive
Різне

«Щоб бізнес не виживав, а розвивався». Фонд підтримки підприємництва реалізував 7 проєктів за 7 місяців на Кіровоградщині

Раніше про Регіональний фонд підтримки підприємництва в Кіровоградській області було чути небагато. Ймовірно, для більшості він сприймався як установа в структурі Кіровоградської обласної ради, що проводить форуми й круглі столи для бізнесу.  Наприкінці березня 2021-го року Фонд очолила банкір із 20-річним стажем, яка балотувалась на посаду міського голови на останніх місцевих виборах, депутатка міської ради Ольга Ковальова-Алокілі. Керівниця Регіонального фонду підтримки підприємництва розповіла пульS про особливості роботи зазначеної установи, отримані результати й плани з розвитку бізнесу в регіоні на 2022-й рік.

7 МІСЯЦІВ – 7 ПРОЄКТІВ

Метою Фонду є сприяння розвитку підприємництва й бізнесу в регіоні шляхом фінансування зі зворотною віддачею бізнес-проєктів, стартапів та компенсації відсоткових ставок підприємцям (або юридичним особам), які брали позики на інвестиційні завдання (оновлення техніки, модернізація виробництва тощо).

Відомо, що в 2019-му році Фонд профінансував лише один проєкт. Кардинальних змін показники не зазнали й у 2020-му році. Натомість у 2021-му за 7 місяців Фонд надав практичну підтримку 7 проектам.

«Свою роботу я розпочала з проведення внутрішнього аудиту і формування стратегії. Завжди виступаю за ефективні рішення і швидкий результат, який можна «пощупати» й відцифрувати», – зазначає очільниця Фонду Ольга Ковальова-Алокілі.

Найчастіше в регіонах робота подібних Фондів зводиться до організації заходів з підприємництва, тренінгів та онлайн-семінарів. За показниками з практичної підтримки бізнесу цьогоріч Кіровоградщина вирвалася в лідери серед інших областей.

«Наші підприємці потребують практичної підтримки, тому нашою головною задачею було вибудувати діалог і комунікацію як із Центром зайнятості, так і безпосередньо з громадами. Завдяки співпраці з Центром зайнятості ми розіслали оголошення роботодавцям, які були в базі, про те, що Фонд надає два види допомоги. Згодом отримали зворотній зв’язок», – розповідає Ольга Ковальова-Алокілі.

ЯКУ ДОПОМОГУ НАДАЄ ФОНД

У Кіровоградській області підприємці мають змогу отримати від Фонду сприяння як щодо фінансування проєктів, так і компенсації відсоткових ставок по комерційним кредитам.

1. Підтримка проєктів

Потрібно розуміти, що мова йде не про грантову підтримку, а про безпосереднє фінансування стартапів і бізнес-проєктів на зворотній основі повернення коштів. Така допомога надається безвідсотково до 500 тисяч гривень. Терміни: до трьох років.

Спочатку створюється бізнес-план. Внесок суб’єкта господарювання на реалізацію інвестиційного проєкту повинен становити не менше 25%. Підтримка надається на основі співфінансування з місцевими бюджетами територіальних громад.

2. Компенсації за відсотковими ставками

Йдеться про компенсації за рахунок Фонду відсоткових ставок по кредитах, взятих у комерційних банках. Така компенсація може надаватися до 100 тисяч гривень у рік, без повернення. Особливо це стосується бізнесменів, які брали кредити на купівлю обладнання, оновлення техніки з метою розширення виробництва або створення нових робочих місць.

«Ми отримали зворотній зв’язок і почали виїздити в громади, звідки звертались підприємці. Спільно допомогли розробити всі 7 проєктів. Варто зауважити, що остаточне рішення приймається на Наглядовій раді. Цьогоріч були затверджені всі 7 проєктів», – пояснює Ольга Ковальова-Алокілі.

І додає: подібні проєкти з низки причин навряд чи отримали б допомогу в комерційних банках.

Зазначимо, що протягом останнього періоду середнім показником щодо реалізованих проєктів Фонду був один проєкт на рік із фінансуванням в один мільйон гривень, який здебільшого не освоювався.

КОГО ПРОФІНАНСУВАЛИ В 2021-му

За словами Ольги Ковальової-Алокілі, Фонд отримав нове дихання в розрізі підтримки стартапів і підприємців-новачків, які отримали можливість реалізувати свої ідеї та прагнення завдяки співпраці з Регіональним фондом підтримки підприємництва в Кіровоградській області.

Яскравий приклад: учасник АТО/ООС, ФОП Дейнекін.

«Він тільки зареєструвався, пройшов навчання в ЛА НАУ як керувати дроном, і згодом, при нашій підтримці, реалізував проєкт комерційної зйомки. Банк навряд чи подібну ініціативу профінансував би. Натомість Фонд уперше підтримав такий проєкт стартапу», – розповідає очільниця Фонду.

Компенсацію відсоткових ставок отримало підприємство з Гайворона, що виробляє борошно. Бізнес опинився на грані закриття через коронакризу, а його власники всерйоз розглядали можливість великого скорочення працівників, проте в останній момент вирішили не припиняти діяльності й спробувати взяти кредит для поліпшення матеріально-технічної бази.

«Справа в тому, що великі мережі перестали брати нефасоване борошно в мішках. Підприємці вирішили не здаватись і взяли кредит через «Укргазбанк» по Програмі «5-7-9», придбавши обладнання на 2,5 мільйони гривень. Таким чином, згодом додались 8 нових робочих місць, підприємство стало фасувати свою продукцію, а також налагодили виробництво печива і продовжили співпрацювати з торговими мережами», – каже Ольга Ковальова-Алокілі.

Фонд компенсував усі річні відсотки по кредиту гайворонського підприємства.

Допомогу отримав і місцевий виробник сільськогосподарської техніки ТОВ «Оріджин Агро», який здійснює свою діяльність на території міста Кропивницького.

Підприємство провело модернізацію клепального цеху завдяки придбанню відповідного обладнання і розширило свій асортимент.

Зазначені три проекти були реалізовані в третьому кварталі 2021-го року.

“ХОЧЕТЬСЯ НАДАВАТИ ДОПОМОГУ НАШИМ МАЛЕНЬКИМ ЛОКАЛЬНИМ ВИРОБНИКАМ, ЩОБ ВОНИ НЕ ПРОСТО ВИЖИВАЛИ, А РОЗВИВАЛИСЬ”

У четвертому кварталі Фонд допоміг комунальному підприємству Знам’янська бальнеологічна лікарня придбати нове обладнання – ванну сухого масажу й розширити лінійку наданих послуг.

 «Обласна рада, як засновник КП, надала згоду на сесії 23 грудня 2021-го року. Після сесії ми одразу підписали договір і встигли реалізувати цей проєкт», – пояснює директор Фонду.

Крім того, вдалось профінансувати Гайворонського суб’єкта господарювання, який має ліцензію на надання послуг з постачання теплової енергії. Підприємство придбало 5 твердопаливних котлів, які будуть встановлені в закладах комунальної власності.

«У Гайвороні немає газопостачання, у них все опалення здійснюється котлами. Оскільки громада після децентралізації самостійно приймає рішення, яким чином забезпечувати теплопостачання, після вивчення цього питання, вирішили, що швидше й ефективніше буде здавати котли в оренду. Там є своя специфіка. Сам проєкт був не з легких».

Міський голова міста Гайворон і виконавчий комітет надіслали клопотання до Регіонального фонду підтримки підприємництва профінансувати придбання котлів для підприємства «Поділля-2018». Для цього розробили й прийняли відповідну Програму й заклали кошти в бюджет, що дало змогу реалізувати проєкт.

Допомогли і ТОВ «Мрія» – підприємству, яке займається переробкою молочної продукції на території Дмитрівської громади. Продукція ТОВ «Мрія» має короткий термін зберігання, а відповідно – низьку рентабельність.

На зворотній основі Фонд на три роки безвідсотково профінансував придбання рефрижиратора – автомобіля для розвозки. У Дмитрівській сільраді, як і у Гайвороні, не було відповідної Програми й закладених для неї коштів. Завдяки співпраці з керівництвом сільської ради питання вирішилось.

«ТОВ «Мрія» по класичній методиці збирає натуральне молоко й переробляє його. Такого зараз залишилось небагато. Тому особливо хочеться надавати допомогу нашим маленьким локальним виробникам, щоб вони не просто виживали, а розвивались» – ділиться враженнями Ольга Ковальова-Алокілі.

Кропивницький виробник хліба й кондитерських виробів ФОП Ревука теж опинився у скрутному фінансовому становищі після локдауну, й навіть виникали сумніви, чи продовжувати йому працювати далі. Постало питання відправляти у вимушені відпустки працівників.

«Схиляю голову перед всіма підприємцями, які борються до останнього й не закриваються, а шукають можливість купити навіть вживане обладнання, щоб покращити своє виробництво й вийти на рентабельність», – каже директорка Фонду.

Так, ФОП Ревука знайшов потрібну для роботи вживану техніку в Києві, у Фонді провели його незалежну оцінку і впевнились, що коштує вона нижче реальної ринкової вартості.  

Проект реалізували й найближчим часом чекають на додачу нових робочих місць і збільшення обсягів виробництва.

ПЛАНИ НА 2022-й РІК

За словами очільниці Регіонального фонду підтримки підприємництва в Кіровоградській області Ольги Ковальової-Алокілі, у 2022-му році окрема увага буде приділена розвитку й реалізації бізнес-ідей молоді Кіровоградщини.

«Є задум зробити маленькі бізнес-лабораторії в кожному виші. Кожен студент, який відчуває бажання започаткувати власну справу, міг би туди звернутись. Саме там генеруватимуться бізнес-ідеї, їх будуть модерувати викладачі».

В теорії, щоквартально планують влаштовувати форуми для тих, хто «пройшов» через бізнес-лабораторії і вже має конкретну відцифровану ідею. Там на них чекатиме фандрейзинг і презентація проєктів. За результатами голосування, переможець отримає підтримку Фонду, завдяки якій його ідея може стати реальністю.

Планують також посилювати співпрацю в громадах у розрізі написання грантів.

«Також хотілося б осучаснити наші бібліотеки й використовувати їх, у тому числі, як громадський простір для молоді, де вони могли б також обговорювати й генерувати бізнес-ідеї. Такі проєкти успішно реалізовані у великих містах України. Сподіваюсь, це згодом чекатиме і Кропивницький».

Колектив Фонду регіонального підприємництва налічує трьох осіб. Найближчим часом планують залучити ще одного спеціаліста, який відповідатиме, зокрема, за зазначені вище напрямки.