Перебільшення середньомісячних концентрацій в повітрі в Кропивницькому у жовтні 2022 року спостерігалось по пилу в 1,3 рази.
Про це повідомили в ГУ Держпродспоживслужби Кіровоградської області.
Ззначається, що за результатами спостережень Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології в м. Кропивницький рівень забруднення атмосферного повітря у жовтні 2022 року характеризувався збільшенням діоксиду сірки, оксиду вуглецю, незначним збільшенням діоксиду азоту, оксиду азоту, зменшенням пилу, незначним зменшенням сажі. В м. Олександрія – збільшенням пилу, діоксиду сірки, незначним збільшенням діоксиду азоту, зменшенням сажі, в м. Світловодськ – збільшенням пилу, розчинних сульфатів, оксиду вуглецю, зменшенням діоксиду сірки, діоксиду азоту, оксиду азоту, формальдегіду.
Перебільшення середньомісячних концентрацій в м. Кропивницький у жовтні 2022 року спостерігалось по пилу в 1,3 рази, в м. Олександрія по пилу в 1,5 рази, сажа на рівні ГДК.
Середньомісячні концентрації інших визначуваних інгредієнтів були нижче рівня ГДК.
При цьому в м. Кропивницький у жовтні цього року опадів випало 22,5 мм (норма 41,0 мм), що в 1,8 разів менше норми. Реакція опадів носила слабо-лужний-нормальний характер.
В м. Світловодськ у минулого місяця випало 73,8 мм атмосферних опадів (норма 45,0 мм), це в 1,6 рази більше норми, що значно зменшило вміст шкідливих речовин у повітрі. Реакція опадів носила нормальний характер.
Атмосфера здатна в певній мірі самоочищатися завдяки різним фізичним, хімічним та біологічним процесам.
Особливістю повітря є його надзвичайна рухливість, тому забруднюючі речовини в атмосфері можуть швидко розсіюватися і в результаті їх концентрації в повітрі швидко спадають, віддаляючись від джерела забруднення. На ступінь та інтенсивність самоочищення повітря впливають метеорологічні величини і явища:
- напрямок і швидкість вітру;
- вологість;
- кількість, інтенсивність та тривалість опадів,
- циркуляція повітряних потоків;
- інверсія (зростання температури з висотою);
- інтенсивність сонячної радіації (яка визначає фотохімічні перетворення домішок і виникнення вторинних продуктів забруднення повітря).
Опади очищають повітря від домішок. Після тривалих інтенсивних опадів високі концентрації домішок в атмосфері суттєво знижуються.
Також певну роль у розсіюванні домішок в повітрі міст відіграє планування вулиць їх ширина, напрям, висота будівель, зелені насадження і водні об’єкти. Названі чинники утворюють ніби різні форми наземних бар’єрів повітряному потоку. Встановлено, що навіть при постійних об’ємах і складі промислових і транспортних викидів у результаті впливу вищевказаних чинників рівні забруднення повітря можуть відрізнятися в декілька разів.