Пульс Exclusive
Різне

У Кропивницькому відкрилася віртуальна виставка до Дня архітектури

Кропивницький художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна презентує віртуальну виставку «Архітектори та архітектурні майстерні Кіровоградської області».

Це – спільний творчий проєкт музею та обласної організації Національної Спілки архітекторів України, інформує пульS із посиланням на сайт Кропивницької міської ради.

Обласна організація Національної Спілки архітекторів України була  створена в 1998 році. Ініціаторами-засновниками виступили заслужені архітектори України  Лідія Крейтор, Віталій Кривенко, Юрій Пенязь та член НСАУ Григорій Литвин. На даний час обласний осередок архітекторів налічує 24 члена, голова правління – заслужений архітектор  України Юрій Пенязь. Слід зазначити, що члени обласної організації НСАУ займаються не лише проєктною роботою, а й педагогічною, науковою та адміністративно-управлінською діяльністю у галузі архітектури: організовують виставки, виступають з публічними лекціями, беруть активну участь у громадському житті міста Кропивницького, області та України. 

Обласна організація НСАУ є одним з ініціаторів заснування обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, яка вперше була вручена в 2003 році. За цей час лауреатами премії в номінації «архітектура» стали 15 провідних архітекторів Кіровоградщини та з інших міст України, як автори об’єктів та в складі авторських колективів, – відзначила директор музею Віта Чернова. –  А в 2016 році з нагоди відзначення 150-річчя з дня народження видатного єлисаветградського архітектора Якова Паученка обласна організація НСАУ  підтримала ініціативу художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна про перейменування вулиці Дворцової та Леніна на вулицю Архітектора Паученка – однієї з центральних магістралей  міста Кропивницького, на якій розташований музей в будинку, що є пам’яткою історії, містобудування та архітектури 1899 року «Будинок архітектора Я.Паученка.

 Експозицію виставки, представленої на вебсайті музею в розділі «Вибрані виставки», складають творчі доробки 1990-х – 2010-х років провідних кропивницьких архітекторів – членів Національної Спілки архітекторів України. Це  – архітектурні проєкти заслуженого архітектора України Юрія Пенязя, Ірини Дрофи, Ганни Ковтун, Тетяни Пенязь, Алли Пирогової (ТОВ «Модерн»), Володимира Рака, Тетяни Рак, Романа Рака та Родіона Рака (ТОВ «АБРІС» Либідея»), інтер’єрні проєкти Наталії Стражнікової, а також архітектурні рисунки та пейзажі з пам’ятками архітектури Ірини Кухаренко, яка неодноразово презентувала в музеї персональні виставки авторських графічних творів.

«Віртуальна виставка «Архітектори та архітектурні майстерні Кіровоградської області» презентує не лише реалізовані,  але й потенційні архітектурні проєкти міських забудов та дизайнерські рішення інтер’єрів. Роботи Ірини Дрофи, Ганни Ковтун, Наталії Стражнікової, подружжя Пенязь Юрія та Тетяни, архітектурної династії Рак – Володимира, Тетяни, Романа та Родіона, творчого колективу ТОВ «Модерн», де провідним архітектором є Алла Пирогова, заворожують пластикою форм, креативними підходами конструктивних та художніх рішень складних завдань, що охоплюють широке коло тем від масової забудови та планування мікрорайонів до сакральних споруд. А архітектурні малюнки Ірини Кухаренко засвідчують багатогранність проявів особистої художньої виразності. Всі автори, архітектурні розробки яких представлені на виставці, є яскравими творчими особистостями, чимало з них є лауреатами премії імені Якова Паученка в номінації «архітектура».  Всіх їх об’єднує високий професійний рівень, сучасне мистецьке мислення та членство в Національній Спілці архітекторів України, яка всіляко сприяє реалізації авторських проєктів в життя», – зазначає в тематичному буклеті провідний науковий співробітник музею заслужений художник України Андрій Надєждін, який є куратором виставки.