Окремі громади Кіровоградщини в рамках челенджу “200 днів війни на Кіровоградщині” розповіли, як прожили цей період, як реагували на виклики, та з якими думками дивляться у майбутнє зараз.
Нижче наводимо тексти, які виклали на своїх офіційних сторінках Кропивницька, Піщанобрідська та Первозванівська територіальні громади.
Первозванівська громада
“З 25 лютого 2022 року по сьогоднішній день жителі Первозванівської громади активно займаються волонтерською діяльністю. У співпраці зі спеціалістами Первозванівської сільської ради ГО «Громада для нас» забезпечують необхідним захисників та захисниць України.
Увесь цей час жителі громади активно долучаються до збору необхідних речей, а саме: продуктів харчування, медичних засобів, засобів гігієни, плетіння маскувальних сіток, в’язанні карематів, ін. та всього необхідного для людей, які мають статус “ВПО”.
Кожен старостинський округ громади, кожен депутат , керівник підприємств та власник одноосібник, що діють на території громади не залишився осторонь щодо матеріальної допомоги нашим захисникам. Сільгоспвиробники, підприємці, одноосібники, які разом із небайдужими жителями ТГ згуртувалися, щоб якнайбільше допомогти нашій українській армії. За власні кошти для захисників було придбано бронежилети ( інша захисна амуніція), передано власні транспортні засоби, надається допомога для ремонту транспорту запасними автозапчастинами та ПММ. В умовах війни бізнес став важливою складовою нашої Перемоги: допомагали ресурсами для будівництва укріплень, забезпечували військових продуктами та найнеобхіднішими речами, надавали необхідну техніку, доставляти гуманітарну допомогу тим, хто її найбільше потребував.
Центр надання соціальних населенню Первозванівської сільської ради – з перших днів війни оперативно підготувався до того, що мешканців у громаді може стати більше. Від початку евакуацій з небезпечних територій наша громада приймає та забезпечує житлом та всім необхідним велику кількість ВПО з багатьох регіонів України. Спеціалісти Первозванівської сільської ради постійно здійснюють моніторинг проєктів від національних та міжнародних благодійних організацій з метою забезпечення базових потреб внутрішньо переміщених осіб. Творчими колективами клубних закладів культури постійно проводяться благодійні концерти “Разом до Перемоги!” акції та ярмарки-продажу, на яких збираються кошти на потреби ЗСУ.
Колективи закладів освіти Первозванівської сільської ради спільно з жителями села активно долучилися до волонтерства. Виготовляють тушонки, каші, консервацію, випічку з любов’ю та теплом пакують гостинці захисникам України, щоб підтримати воїнів на передовій”.
Кропивницька громада
“Ми витримали 200 найважчих днів Великої війни, яка триває вже понад 8 років. За цей час ворог так і не зміг досягти жодної своєї мети, хоч із усіх сил намагався зламати нас морально і знищити фізично, виміщував власне безсилля на цивільних людях та інфраструктурі українських міст і сіл. Українці ж за ці 200 днів зробили те, що здавалося неможливим – у що до кінця не вірив увесь цивілізований світ. Ми зупинили «другу армію світу», звільняємо свою землю і продовжуємо давати гідну відсіч окупантам, отримуючи надзвичайну підтримку багатьох дружніх народів. Довкола сильної духом української нації обʼєдналися найсильніші держави світу. Кропивничани, разом з усією Україною, обов’язково витримають усі випробування, що заготувала нам доля на шляху до нашої Перемоги. Бо сьогоднішня війна – це битва добра зі злом. І злом тут виступає країна, назву якої, не домовляючись, в усьому світі почали писати з маленької літери. Зло – це нелюди, які чомусь вважають, що мають право нас вчити жити і при цьому вбивають наших дітей, гвалтують жінок, крадуть зі зруйнованих будинків українців унітази, пралки і жіночу білизну, демонструючи справжню російську культуру. Зло – це народ, який не вживає в розмові матюччя, а розмовляє ним зі своїми матерями і дружинами. Увесь світ пересвідчився, що російська влада й армія – величезне зло, збіговисько вбивць, мародерів і ґвалтівників, які обов’язково сядуть на лаву підсудних.
Добро і справедливість врешті-решт обов’язково переможуть. Ми ніколи не будемо на колінах! Ми стоїмо і боремося всі разом – кожен на своєму місці. Низький уклін містянам, які сьогодні тримають фронт на передовій і нещадно нищать ворога, які волонтерять 24/7, підтримуючи Збройні Сили України і вимушених переселенців. Щирі слова вдячності на адресу кропивничан, які працюють, наповнюючи бюджет, забезпечують діяльність критичної інфраструктури і правопорядок, лікують хворих і поранених, вчать дітей, надають комунальні послуги і перевозять пасажирів! Війна об’єднала усіх нас – кропивничан, нестримним бажанням наблизити Перемогу. Не зважаючи на вік, стать і політичні уподобання, ми плече до плеча у лютому готували наше місто гідно зустріти ворога, зводили блок-пости, готували «бандерівські смузі», плели маскувальні сітки, збирали продукти і спорядження на фронт. Потім ми день за днем зустрічали мешканців окупованих і прифронтових території, робили все, щоб для тих, хто рятувався від війни, Кропивницький став другою домівкою. Ми зустрічали і розміщували релоковані заклади і підприємства зі сходу, які поступово вливалися в соціально – економічну інфраструктуру обласного центру. Наші водії під обстрілами евакуювали людей, відвозили в сусідні області таку необхідну їм гуманітарну допомогу. Ми всією громадою знаходили можливість підтримати Збройні Сили України гривнею: цьогоріч на День міста кропивничани зроблять подарунок військовим – передадуть їм закуплені на зібрані гроші автомобілі. Знаємо, Україна стане ще сильнішою і успішнішою! Так, буде складно. Але ми віримо, що кожен з нас гідно пройде через ці випробування. Тому ми переможемо! Після Перемоги наші воїни обов’язково повернуться до Кропивницького, а ми їх зустрічатимемо всім містом прапорами, квітами, посмішками і міцними обіймами.
Ми всі разом, хвилиною мовчання, згадаємо усіх, чиє життя забрала війна. У нашому місті народяться тисячі маленьких українців. І ми їм обов’язково розкажемо, якою ціною нам вдалося вистояти і перемогти – вони пишатимуться своїми батьками, своїми Героями, своїм Кропивницьким і країною.
На наступний День міста ми спечемо смачнючий 269-кілограмовий пиріг, наші кращі хореографічні колективи у вихорі танцю промайнуть Великою Перспективною. До нас – театральної столиці України, з’їдуться кращі колективи кращих театрів, щоб стати учасниками неймовірного фестивалю «Кропивницький». А ще ми поїдемо на відпочинок до теплого кримського моря і мандруватимемо горами Чатирдагу і Карабі-яйлою, ми шалено підтримуватимемо футбольну збірну України на «Донбас арені», ми прийдемо на українську виставу до Маріупольського театру, ми будемо ласувати херсонськими кавунами і мелітопольською черешнею.
Так що 200 днів – це і вічність, і одна миттєвість, які змінили нас настільки сильно, що зазвичай на це не вистачило б і 200 років. Сьогодні ми обʼєднані, як ніколи, і у цій єдності кожен наш крок невпинно наближає Україну до перемоги. Тепер ми на 200 днів до неї ближчі. Впевнені, ми зможемо – ми переможемо! Слава Україні!“
Піщанобрідська громада
“Тримаємо руку на пульсі разом з усіма жителями громади, адже колективна спільна допомога всіх, хто в тилу, однозначно пришвидшує нашу спільну Перемогу. Зараз у нас одна мрія на всіх – швидше б закінчилась війна і був мир і спокій на нашій землі ! Дякую за 200 днів самовідданої невтомної праці задля Перемоги на передовій і в тилу.
З початком повномасштабного вторгнення рашистів в Україну, як і у всій країні в Піщанобрідській громаді для всіх перевернулось звичне життя. Кінець лютого 2022 – це час, коли запитань було значно більше, ніж відповідей. За ці 200 днів змінилося все і приємно констатувати той факт, що сільська рада постійно відчувала видиму й невидиму, таку дієву підтримку від всіх жителів, бо ми всі не тільки діяли, як одне ціле, а й думали в одному напрямку, що залишається і зараз.Спробуємо визначити головне із маси задач, які небхідно було вирішувати раніше і тепер.
Першочергово було оперативно переведено функціонування сільської ради в режимі воєнного стану. Ми зустрічали та розміщували перші військові формування на території громади, зокрема надали прихисток 75 вертольотникам із Чорнобаївки, забезпечували захисників харчуванням та всім необхідним: гума, дизельне пальне,газ, акумулятори для війської техніки та інше.
Тоді ж, в перші дні війни спільно з військовим командуванням визначили місця розташування блокпостів та завдякуючи всім небайдужим облаштували їх.
На території кожного з сіл громади сформовані добровольчі загони самоборони, які несли цілодобове патрулювання території.
За сприяння представників агробізнесу створили продуктовий резерв та резерв ПММ.
За ініціативи активних жителів громади та сприяння сільської ради прийнято рішення про збір коштів на спеціальний рахунок та створення БО «БФ Патріоти Піщанобрідської громади».
На сьогоднішній день мова йде про суму близько 3 млн.грн. для надання допомоги Збройним Силам України. На ці кошти було закуплено чимало автомобільної техніки,рацій, обладнання для ремонту та обслуговування техніки, яка знаходилась на передовій, генераторів, біноклів, бронежилетів, шоломів тощо. Окрім аграріїв, в цьому питанні підтримали громаду і підприємці, і працівники закладів освіти, ОМС, культури та інші небайдужі жителі нашої громади.
З 25 лютого розгорнуто масштабну та активну волонтерську роботу. В усіх населених пунктах організовано збір продуктів та речей. Сільською радою прийнято рішення задіяти кухні підпорядкованих навчальних закладів для приготування випічки, вареників, м’ясних та інших консервів. В Олексіївському старостинському окрузі нашої громади на постійній основі виготовляють м’ясні консерви. На шляху до готової продукції задіяно багато прекрасних людей. Окрема величезна подяка родині Дзиз, які перетворюють м’ясну продукцію в консервовані смаколики.
Піщанобрідською волонтерською спільнотою організовано ініціативну групу, яка в різних закладах займалася виготовленням маскувальних сіток, килимків, шкарпеток, збором гуманітарної допомоги від населення. Також на постійній основі в місцевому закладі освіти відбувається виготовлення сухих наборів для приготування супів та борщів в польових умовах під брендом «Їжа переможців».
В місцевому закладі культури створилася волонтерська швейна саморганізація, яку очолила місцева жителька Марія Тритяченко. Вони займаються пошиттям військової екіпіровки. До цієї справи долучилися жінки, які в більшості випадків не мають швейної освіти, але в умовах нашого сьогодення виявили бажання освоїти навики швейної справи задля спільної мети вправними руками майстринь відшито близько 2 тисяч одиниць розвантажувальних жилетів, більше 1 тисячі одиниць плитоносок та футболок,спідньої білизни, тактичних аптечок, підсумків для магазинів, систем РПС та іншого за активної фінансової підтримки небайдужих жителів нашої та інших громад.
Відзначимо також роботу колективу «Піщанобрідського аграрного ліцею» Кіровоградської обласної ради (директор Ліщенюк Т.Л.). Силами колективу напекли більше 300 тисяч смаколиків, які було відправлено на фронт для ЗСУ.
Не залишились осторонь і колектив Піщанобрідської спеціальної школи КОР, які з перших днів долучились до роботи в місцевому волонтерському пункті та швейній самоорганізації. Також вони сформували в шкільній їдальні міні-цех з випічки гостинців для захисників, які майже щодня доправляли у волонтерські пункти м.Кропивницький.
Протягом квітня місяця, за сприяння аграріїв та всіх жителів громади до гуманітарного центру м.Кропивницький та обласної лікарні було відправлено 3 гуманітарних рейси (продуктів харчування, речей першої необхідності, засоби гігієни) для відправки в регіони, де велися активні бойові дії.
З травня 2022 року керівництвом громади налагоджено активну та результативну співпрацю з надавачами гуманітарної допомоги для ВПО, які проживають в Піщанобрідській громаді.
Але не лише цим жила громада, спільними зусиллями неодноразово в різних населених пунктах громади проводилися культурно-мистецькі акції на підтримку ЗСУ та ярмарки для наповнення фонду допомоги. До Дня державності України ініціативною групою створено патріотичний мурал «Вільна. Сильна. Незалежна.», який представили на телемарафоні новин по всіх каналах України. До створення мистецького об’єкту долучилася Інна Савенко – професійна художниця, переселенка з м.Миколаїв, яка з початку повномасштабного вторгнення проживає в с.Піщаний Брід.
Керівництво громади висловлює слова глибокої вдячності та поваги представникам бізнесу, працівникам всіх підприємств, установ та організацій, а також кожному жителю Піщанобрідської територіальної громади за належну підтримку та допомогу в цей складний для всіх нас час”.