Пульс Exclusive
Різне

Сесія на паузі, «опозиція» на зраді, а бюджет Чорної не підтримали. Що відбувається у Кіровоградській ОДА й облраді?

Сьогодні, 30 листопада, на сесії Кіровоградської обласної ради депутати розглянули менше десяти проектів рішень із двадцяти двох, запланованих у порядку денному. «Каменем спотикання» став документ «Про внесення змін до рішення обласної ради від 23 грудня 2020 року №16 “Про обласний бюджет Кіровоградської області на 2021 рік”. Його так і не погодили, а в роботі сесії оголосили перерву до п’ятниці з метою провести консультації щодо бюджету. Проте й після цього у сесійній залі було «гаряче». Окремі представники політичних сил одразу заявили про «зраду», інші ж – про дивні підходи відносно розподілу коштів і відсутність комунікації голови ОДА з депутатами.

Тож намагаємось розібратися, що з усього вищезазначеного є правдою, а що політичними спекуляціями.

«СЛУГА НАРОДУ» НЕ ПІДТРИМАЛА БЮДЖЕТ, ПІДГОТОВЛЕНИЙ ГОЛОВОЮ ОДА. У ФРАКЦІЇ ЗАЯВЛЯЮТЬ ПРО ВІДСУТНІСТЬ ДІАЛОГУ З «ЛЮДИНОЮ ПРЕЗИДЕНТА».

Випадки, в яких провладна депутатська фракція не підтримує проект бюджету губернатора, коли він є ставлеником тієї ж політичної сили, трапляються нечасто. Ймовірно, подібних ситуацій за всю історію Кіровоградської обласної ради ще не було. Проте сталося сьогодні.

Голова обласної державної адміністрації Марія Чорна, призначена Президентом на згадану посаду наприкінці травня нинішнього року, внесла на розгляд сесії облради проект рішення щодо змін у бюджеті. Проте за словами депутатів (зокрема, і від «Слуги народу»), його положення не були узгоджені з обранцями.

Цілковито підтримували його прийняття у запропонованій редакції фракції «Батьківщина», «За майбутнє» та «Європейська солідарність». Представник останньої – Сергій Коваленко – наразі очолює бюджетну комісію обласної ради. У своїй співдоповіді він зазначив, що у п’ятницю, 26 листопада, профільна комісія документ підтримала. А разом із цим погодила вісім нових розпоряджень щодо бюджету від Марії Чорної.

«Оскільки проект був поданий на початку листопада, а зараз завершення листопада… За цей період відбулися… Ті дії… Або вийшла необхідність провести дії… Тому зміни, які пропонуються, полягають у долученні до цього проекту рішення 8 розпоряджень, які були погоджені на бюджетній комісії», – зазначав, зокрема, Сергій Коваленко.

«У бюджеті побачили незрозумілі «хотєлки» – Лінько.

Тобто в документ внесли вісім правок, з якими не ознайомили більшість депутатів. Принаймні, про це у коментарі пульS, крім самої «Слуги народу» заявили і в «Радикальній партії», які не погодили його прийняття.

«Маємо великі питання до самого порядку подання й змін до бюджету. У досить дивний спосіб були подані розпорядження, з якими не могли ознайомитися депутати. До того ж, наприклад, не були враховані пропозиції щодо закінчення робіт на Станції переливання крові та не закладено коштів на роботу КП «Аеропорт Кропивницький», – пояснює заступник голови Кіровоградської обласної ради та представник «Радикальної партії» Дмитро Лінько.

За його словами, розподіл 69 мільйонів гривень субвенції на проекти «Великого будівництва» відбувся ще до погодження прийняття цих коштів.

«Бюджетна комісія прийняла ці кошти в минулу п’ятницю (26 листопада), а розподілені вони були ще 18-го листопада на робочій групі в ОДА. При цьому депутатів не було поінформовано про те, куди ж вони були розподілені. Як наслідок, у бюджеті ми побачили незрозумілі «хотєлкі», які приймаються у кулуарний спосіб, не обговорюючись із депутатами. Подібні питання треба вирішувати до сесії з депутатським корпусом, а не ховатися й не спілкуватися, а потім розповідати, хто ж за все це несе відповідальність», – додає Дмитро Лінько.

З-поміж іншого, в документ щодо внесення змін у бюджет закладались 14 мільйонів гривень на ремонт однієї з вулиць с.м.т. Компаніївки (звідки родом голова ОДА Марія Чорна). Водночас виділення фінансового ресурсу на ремонт відрізку шляху до перспективного туристичного магніту (дорога до Чорного ворона) не знайшлося. До слова, «Програму розвитку туризму», внесеною Марією Чорною, також не погодили.

«Фракція не бачить діалогу з головою ОДА. Натомість спостерігаємо за її активною співпрацею з «Батьківщиною» і «ЄС» – Волков.

На запитання, чому фракція «Слуга народу» не підтримала проект бюджету, винесений головою облдержадміністрації (яка вважається «людиною президента» в регіоні), голова фракції «СН» у обласній раді Ігор Волков зазначив наступне:

«Ми, як президентська фракція, не бачимо діалогу між головою ОДА і нашими депутатами. Його немає і не було з самого початку. Натомість спостерігаємо за її активною співпрацею з «Батьківщиною» і «ЄС». Про що можуть свідчити, як і підхід до напрацювання питань бюджетоутворення, так і кадрові рішення».

Тож зміни в бюджет, які пропонувалися губернаторкою, не були погоджені з її (нібито) ж фракцією.

«Зараз оголошено перерву з метою проведення консультацій щодо бюджету з головою ОДА. Тому хоч таким шляхом сподіваємось поговорити зі своїм губернатором», – каже Ігор Волков.

А ми тим часом перевіряємо, на чому грунтуються слова очільника фракції «СН» в облраді про кадрові рішення Марії Чорної.

Якщо коротко, то окремі посади дійсно отримали представники (або в минулому до неї дотичні) «Батьківщини». Мова, зокрема, йде про керівника апарату ОДА Павла Топчія, якого Марія Чорна призначила у серпні. Свого часу він був головою фракції «Батьківщина» у Кіровоградській міськраді. Згодом із лав цієї партії вийшов. Ще одну з посад в ОДА зараз Чорна підбирає Олександру Хачатуряну, який у 2020-му році балотувався до міськради від «Батьківщини». Поки він інспектує об’єкти “Великого будівництва”.

ПОЗИЦІЯ «ЄС», «БАТЬКІВЩИНА» ТА «ЗА МАЙБУТНЄ». ХВИЛЮВАННЯ ЗА ЛЮДЕЙ ЧИ СПЕКУЛЯЦІЇ? І ЩО, ЗРЕШТОЮ, З ОНКОДИСПАНСЕРОМ.

В офіційно опозиційних політичних сил в обласній раді своя правда. Там одразу заявили про «зраду» і про те, що неприйняття бюджету на сьогоднішній сесії в запропонованій редакції загрожує неможливістю вчасно закупити обладнання в онкоцентр і підписати договір з НСЗУ. Крім того, будуть «провалені» інфраструктурні й спортивні об’єкти в області тощо. Але найбільше фокусувалася увага на темі з обладнанням для онкологічного центру, тож зупинимося на ній окремо.

На це потрібно 32 мільйони гривень. Кошти були передбачені в проекті бюджету. Купівля цього обладнання є обов’язковою умовою підписання договору з НСЗУ. Депутат від «Європейської солідарності» Сергій Коваленко зазначав, що «залишаються лічені години» до підписання контракту.

Після сесії очільник «Батьківщини» в Кіровоградській області Олександр Чорноіваненко коментував, зокрема, ситуацію так:

«Такого ще не було, щоб ми не підтримали бюджет, який вноситься головою ОДА. Ми могли вносити корективи, але щоб не проголосувати за бюджет – це вперше таке. В ньому немає ні однієї забаганки комусь щось зробити… Не знаю, чому не підтримали».

Згадав в унісон з Чорною про кошти на спортивний мультиплекс, і про «програми, започатковані Президентом», і про «бюджет для людей».

«Слуги» підходили й вибачались» – Лісота

Висловився і заступник голови ОДА від «За майбутнє» Андрій Лісота:

“Багато часу ми боролися заради того, щоб на Кіровоградщині з’явився мультиплекс. Сьогодні це все блокується через незрозумілі амбіції. «Слуги» підходили й казали: «вибачте, Андрій Андрійович нас змусили це зробити».

Пізніше на своїй сторінці у мережі facebook посадовець додав, що йому «гидко і соромно».

За кілька годин після сесії заступник голови обласної ради Дмитро Лінько на своїй персональній сторінці у мережі facebook опублікував фрагмент договору :

«Перерва у сесійному засіданні викликала велику кількість обговорень та навіть маніпуляцій деяких депутатів і представників ОДА. Мовляв таким чином було зірвано підписання важливого договору про закупівлю обладнання для обласного онкоцентру. Хочу розвіяти всі ці маніпуляції та чутки. Відповідний тендер на закупівлю обладнання проведений, договір підписаний ще 19 листопада. Згідно договору, проплати мають відбутись до 25 грудня цього року. Відповідно два дні нічого принципово не змінюють. Фото договору публікую».

Голова фракції «Слуга народу» Ігор Волков каже: депутати не дочекалися від голови бюджетної комісії пропозиції проголосувати окремо за питання про онкоцентр.

«Зараз усі закиди окремих депутатів – не більше, аніж спекуляції. «Слуга народу» повністю підтримує технологічне доставлення в бюджет 32 мільйонів гривень. Ми могли за це питання голосувати окремо, але такої пропозиції не прозвучало. Було б бажання… Але бажання, ймовірно, було інше».

У свою чергу, Дмитро Лінько переконаний, що «подібними маніпуляціями обласна адміністрація намагається приховати небажання чути зауваження та пропозиції депутатів обласної ради, думки представників 49 громад, які були висловлені щодо сьогоднішніх рішень. Інтереси всіх громад та територій мають однакове право бути врахованими та почутими. Не можна приймати кулуарні рішення і сподіватись, що депутати будуть мовчки погоджувати рішення, які приймаються кулуарно незрозумілими кураторами».

Разом з тим, після оголошення перерви сесії депутати від ”Батьківщини”, ”Європейської солідарності” та ” За майбутнє” підписали звернення до голови обласної ради щодо зібрання позачергової сесії, проте сьогодні її так і не провели.

ПОЗИЦІЯ ГЕНДИРЕКТОРА ОНКОЦЕНТРУ

За словами генерального директора онкоцентру Костянтина Яриніча, дедлайн підпису відповідних документів з Державною казначейською службою України закінчувався сьогодні. Хоча в залі від депутатів прозвучала дата дедлайну 29 листопада.

«Документ щодо надання фінансування онкологічному центру має бути погоджений якнайшвидше, консолідувавши позиції і зусилля всіх депутатів. А зараз ми заходимо в ситуацію, коли необхідно проводити консультації з Держказначейством і сподіватися на позитивне вирішення даного питання. Проте ризики дійсно залишаються дуже великими», – зазначає Костянтин Яриніч.

Проте вихід все-таки є. Це погодження у п’ятницю (на сесії обласної ради) ініціативи відносно виділення коштів для онкоцентру і конструктивна позиція Держказначейства.

Імовірно, зазначені вище недоліки при подачі бюджету й внесення у нього змін напередодні засідання бюджетної комісії зіграли з керівництвом ОДА злий жарт – документ поки не прийнято, а ситуація навколо фінансування онкоцентру лише загострюється.

ПРО СКАСОВАНИЙ І НЕ ОГОЛОШЕНИЙ ТЕНДЕР – АНІ СЛОВА

Крім того, в онкологічному центрі залишається невирішеним питання з облаштуванням спеціальних каньйонів для променевого обладнання. Тендер на виготовлення проектно-кошторисної документації був оголошений ще в червні, проте торги відмінили з формулюванням «неможливості усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель».

У подальшому нові торги управління капітального будівництва Кіровоградської ОДА не оголошували.
Тому, що в онкоцентрі будуть робити з обладнанням (навіть коли воно надійде) – питання відкрите.

Втім сьогодні дане питання ані представниками облдержадміністрації, ані «опозиційними» депутатами не піднімалось.

За наявною інформацією, в ОДА вже більш ніж півроку знають про цю ситуацію, але ніяк не реагують.

Сесія Кіровоградської обласної ради планує продовжити свою роботу у п’ятницю, 3 грудня.

(Використані фото: Кіровоградська обласна рада)