Пульс Exclusive
На часі

Чи потрібні Наглядові ради на КП Кропивницького: позиція депутатів, голови ОВА та керівника “Теплоенергетика” (ФОТО, ВІДЕО)

Ще перед виборами 2020-го року члени коаліції громадських організацій «Рада експертів» та представники політичних партій, які балотувалися в депутати і на посаду міського голови, підписали «Дорожню карту реформ Кропивницького» на наступні 5 років. Серед іншого, в документі йшлося про створення наглядових рад на комунальних підприємствах, а серед підписантів були міський голова Андрій Райкович, депутати від “Батьківщини” і “Слуги народу” Олександр Цертій і Ольга Ковальова-Алокілі.

Проте минуло три роки, а наглядових рад досі немає. Мине ще два роки і «Дорожня карта» вичерпає свій термін дії. Чи встигнуть доти створити обіцяні наглядові ради, кому вони потрібні і хто не зацікавлений в їхній появі, наскільки прозорим є процес їх створення, як працюють сьогодні комунальні підприємства, чи може громада здійснювати контроль за їхньою діяльністю та реально впливати на якість послуг? Відповіді на ці питання шукали журналісти «Медіакола» в програмі “На часі”.

Якість проти стабільності

Депутат Олександр Цертій показником ефективності роботи комунальних підприємств (КП) вважає співвідношення якості наданих послуг до їхньої вартості:  чим вища якість і нижча вартість, тим більш задоволені люди. Він наголошує, що досягнути цього в умовах війни дуже складно, адже нині підприємства працюють за економічно не обґрунтованими тарифами.

«Зростають ціни на енергоресурси, витрати на оплату праці, є перебої з постачанням світла, газу, води. Всі ці витрати лягають на підприємство тягарем. Тому зараз важко говорити про якість послуг. Зараз головне завдання КП – забезпечення їхнього безперебійного постачання за різних надзвичайних умов, – пояснив Цертій. – Звісно, я за підвищення прозорості роботи. Бо чим відкритіше працюють КП і влада, тим менше буде нарікань від громади і корупційних ризиків».

Депутатський «доступ»

 «Я готова апелювати на звинувачення громади і захищати комунальні підприємства і їхніх керівників, бо є різні ситуації, і збитковість в умовах війни – це нормальна історія. АЛЕ в мене немає чим апелювати! Немає ніяких цифр», – каже депутатка Ольга Ковальова-Алокілі.

Намагаючись розібратися у фінансово-господарській діяльності КП, вона зробила офіційний запит до управління по боротьбі з корупцією, створеного при Кропивницькій міській раді рішенням депутатів.

«Я запитала про результати перевірок комунальних підприємств, бо вважаю, що підрозділ, який створений і підзвітний міській рад, і фінансується за рахунок коштів платників податків, має надати депутатам результати своєї роботи і здійснених перевірок. Та я отримала відповідь, що це інформація з обмеженим доступом, тому депутатам надати її не можуть» – обурилася Алокілі.

Потрібно було створювати ще вчора

Як приклад ефективного функціонування наглядовий рад можна навести майже всі комунальні підприємства Житомира. Вже під час воєнного стану це питання порушили у Львові, не відкладаючи до перемоги.

У Кропивницькому це питання вперше порушив Олександр Цертій ще в 2018 році. Тоді він пропонував започаткувати таку практику на базі «Теплоенергетика» і «Міськсвітла». Але  його ідеї не були почуті.

Депутат  наголошує , що положення про НР потрібно було прийняти ще вчора, а також розробити порядок їх створення, діяльності, підзвітності і прозорості.

«Треба вже зараз займатись пошуком і підбором людей, провести конкурси.  Адже не можна просто взяти людину за інтересами від різних політичних сил і все. Це буде посміховиськом, а не наглядовою радою!» – переконаний депутат.

 «Головне, щоб вони не стали додатковим тягарем під час вирішення негайних проблем – руйнувань інфраструктури, перебоїв з газопостачанням, приміром. Адже у різних людей різні підходи, бачення і стандарти. А нам потрібно, щоб КП постачало свої послуги хоча б в такому режимі, як є, протягом всієї зими», – каже Цертій.

Наглядова рада – дискомфорт чи допомога?

Як приклад діючої НР пані Ольга привела дорадчий орган при регіональному фонді підтримки підприємництва, який вона очолює. При ньому є наглядова рада, куди входять представники ОВА, громадськості, депутати. Вони мають доступ до всієї інформації про роботу фонду – Алокілі готує для них щоквартальні звіти.

«Наглядові ради підвищують ефективність роботи підприємств. І ми (керівники КП) маємо звітувати перед своїми власниками. Так, власниками комунальних підприємств по-суті є громада міста!» – наголошує депутатка.

За її словами, наглядова рада не повинна викликати додатковий дискомфорт в роботі КП. Це дорадчий орган, який має стати помічником керівнику в прийнятті управлінських рішень і навіть розділити з ним відповідальність.

«Уявіть собі: нові виклики, яких ніколи не було, і навіть наддосвідчений керівник комунального підприємства, можливо, не знає, як прийняти рішення. І він має одноосібно взяти на себе всі ризики? Для цього є наглядова рада, де люди різної фаховості бачать проблему під різним кутом і, порадившись, можуть прийняти ефективніше рішення.  Тоді, я вважаю, що й керівник більш захищений.  Наглядова рада розділяє з ним відповідальність», – пояснює Алокілі.

До речі, в ОКВП «Дніпро-Кіровоград» немає наглядової ради. І доки обласна рада виділяє на підприємство величезні дотації, там гроші витрачають на ремонт сходів, а не підвищення якості роботи і послуг. А наглядові ради, впевнена Алокілі, дисциплінують керівників. При цьому ніяким чином не втручаються у повсякденну роботу підприємства.

Ще одним комунальним підприємством, яке нині на слуху через скандал навколо результатів перевірки Держаудитслужби, є «Теплоенергетик». Директор КП Олександр Чельни звинувачує аудиторів у непрофесіоналізмі і готовий до повторного, але незалежного аудиту. Особисто він не проти функціонування наглядових рад при КП.

«Але в наглядові ради можуть прийти різні люди. Сподіваємось, що вони будуть чесні, непідкупні.  – каже Чельник. – Та уявіть собі ситуацію, коли з’являється наглядова рада з владними повноваженнями, але з не фахових людей, без знання проблематики. А таке підприємство, як наше, інколи потребує швидкого реагування і негайного прийняття рішень».

Хто і як має працювати в НР?

Між Олександром Цертієм та Ольгою Ковальовою Алокілі розв’язалася жвава дискусія щодо того, хто ж має працювати в НР і як вона має функціонувати на підприємстві.

Так Цертій вважає, що це має бути де просто дорадчий, а керівний орган, який складатиметься не з пересічних активістів, а фахівців у певній галузі, яких слід відібрати шляхом конкурсу. Вони отримають повний доступ до конкретного КП  і мають бути зацікавлені в роботі на благо громади. Тому їхня робота має бути високооплачуваною.

«Фінасова мотивація є запорукою їхньої активності. Це має бути щодення активна праця, а не дорадчий орган, який збиратиметься раз на місяць, щоб заслухати звіти керівників. Члени НР мають брати участь навіть у щоденних планерках, нарадах, постійно перебувати на КП і на власні очі бачити, що там відбувається» – переконаний депутат.

Та його колега Ольга Алокілі наполягає, що такий формат НР підходить не для кожного підприємства: для великих промислових гігантів, банків тощо, але не для місцевих дрібних КП.

Вона вважає, що членам НР не потрібно кожного дня приходити на КП, як на роботу. Вони не повинні переймати на себе поточні функції колективу підприємства.  Адже депутати теж не щодня ходять у міську раду, але ж працюють.

«Створити у нас модель, про яку ви кажете – це нереально. – звертається вона до Цертія. – Хоча б тому, що в міському бюджеті немає коштів для оплати праці таких високофахових працівників. Якби була створена наглядова рада на якомусь комунальному підприємстві, я залюбки ввійшла б до її складу безоплатно, бо це мій свідомий вибір – виривати шмат свого часу з життя, щоб зробити це місто кращим. І я більш ніж впевнена, що є громадські активісти, розумні люди, які теж знаходили б раз у місяць дві години, щоб сходити на засідання наглядової ради. Повірте, цього достатньо».

При цьому вона відзначила, що допускає створення НР, члени яких стануть штатними працівниками комунальних підприємств, як це пропонує Цертій, але лише на підприємствах-мільйонниках, які зможуть самі покривати вартість утримання таких НР.

«Наголошую, наглядова рада не має замінити керівника чи перебрати на себе його функції і відповідальність. Керівник має власні посадові інструкції, за виконання яких отримує зарплату. Наглядова рада ж призначена для збільшення прозорості в роботі керівника і всього підприємства» – підсумувала Алокілі.

Цієї ж позиції дотримується і колишній міський голова Кропивницького, а нині начальник ОВА Андрій Райкович.

«Важливо щоб роботу комунальних підприємств оцінювали експерти, а не крикуни. Члени наглядових рад не повинні втручатись в операційну діяльність підприємств, не закидати їх зайвими паперами, щоб не паралізувати роботу. Вони мали б долучатися до формування стратегічних напрямків»,  – прокоментував посадовець.

До чого домовилися

Зрозуміло, що наглядові ради не принесуть якогось конкретного результату одразу після їх створення. На все потрібен час. Проте відкладати це питання надалі – часу немає. Ольга Алокілі й Олександр Цертій переконані, що створювати НР потрібно було давно. Та оскільки міськрада цього так і не зробила, то депутати домовилися взяти справу у свої руки і об’єднати зусилля, попри деякі розбіжності у поглядах.

«Це залежить від нас з вами, від нашої наполегливості. Послідовності. Я точно знаю вашу позицію, ви знаєте мою. Ви підігрівали це питання давно, присвятили йому багато часу ще в минулій каденції. Тож об’єднаймо зусилля!» – запропонувала пані Ольга.

Вони домовилися ініціювати широке обговорення положення про наглядові ради, а також винести на розгляд сесії питання створення відповідної робочої групи, до якої долучилися б всі зацікавлені депутати.

Нагадаємо, нещодавно в Кропивницькому три обласні незалежні видання об’єдналися в групу “Медіаколо”. Днями вони запустили програму “На часі”, в ефірі якої ведучі і гості обговорюють нагальні проблеми міста та шляхи їх розв’язання.

У першому випуску йшлося про доцільність створення наглядових рад на комунальних підприємствах Кропивницького на кшталт тих, які вже працюють в інших обласних центрах України. Переглянути відео-випуск “На часі” можна на ютуб-каналі видання “Пульс”. Прочитати текстові версії – в тижневику “Нова газета”, на сайтах “Без купюр”, “Пульс” і «Перша електронна газета».