Пульс Exclusive
Як є

Ділянки, які планували виставити на аукціон, без торгів опинились в оренді депутата на чверть століття

Джерело: відкриті дані земельного кадастру України; рішення Первозванівської сільської ради, відомості з ДЗК.

У Кропивницькому районі більше половини земельних аукціонів, оголошених Первозванівською сільською радою за півтора роки, визнали такими, що не відбулися. Згідно з даними майданчика «Prozzoro. Продажі», починаючи з 03.05.2023 р. сільрада підготувала й оприлюднила 72 аукціони, 44 з яких не відбулися, а 1 був скасований. Щоправда, не всі земельні ділянки, які планували виставляти на торги ще до повномасштабного вторгнення, пішли на аукціон. Кілька з них вже під час війни оформив депутат і голова «основної» комісії Первозванівської сільської ради Сергій Кадигроб – вже зі зміненим цільовим призначенням, адже тільки так можна було уникнути процедури аукціону.

Ідеться про три земельні ділянки на території Федорівської громади загальною площею майже 30 гектарів.

На фото: одна з перелічених ділянок.

Цільове призначення:  для іншого сільськогосподарського призначення (нині – для сінокосіння).

У 2020-му році громадяни зверталися до Первозванівської сільської ради з проханням отримати у власність гарантовані Законом два гектари, які територіально входили в межі однієї зі згаданих ділянок (3522587600:02:000:2151).

Як випливає з ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду, сільрада відмовила позивачеві.

Той пішов у суд, де це рішення визнали протиправним і скасували.

Первозванівську сільську раду зобов’язали повторно розглянути подану заяву. Її розглянули і… знову відхилили.

А потім вирішили таки надати дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею не 2,0000 га, а 0,0100 га.

Позивач із цим не погодився і повторно звернувся до суду з проханням, з-поміж іншого, зобов’язати Первозванівську сільраду видати йому землю площею 2 га, а на час розгляду арештувати ділянку, щоб її не відбулося  відчуження на користь третіх осіб. Цього разу суд  відмовив у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Тож землю громадянам так і не виділили, залишивши її в комунальній власності.

Але з перспективою виставлення в подальшому на земельні торги.

Про це свідчить ухвалене в лютому 2021-го року рішення «Про затвердження Переліку земельних ділянок, які виставлятимуться на земельні торги окремими лотами у 2021-2023 роках».

У цей документ, зокрема, потрапили ділянки з кадастровими номерами 3522587600:02:000:2145 і 3522587600:02:000:2147. А також ділянка з кадастровим номером 3522587600:02:000:2151, за частину якої безуспішно судилися громадяни.

Чи мали місце в процесі затвердження документу дискусії в сесійній залі Первозванівської сільської ради і чи голосував за них депутат, який через пару років оформить ці землі на себе без аукціону, з’ясувати не вдалось через відсутність опублікованих на офіційному сайті сільради протоколів засідань сесії та відеотрансляцій. До слова, вони не оприлюднюються посадовими особами  і по сьогодні.

У зв’язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну тема безоплатної передачі у власність громадянам 2 га, принаймні тимчасово, втратила актуальність до завершення воєнного стану. Законодавець наразі дозволяє передачу ділянок в оренду й проведення аукціонів.

Згідно зі статтею 134 Земельного кодексу України, «земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті».

Тобто згадані в цій публікації три земельні ділянки загальною площею майже 30 гектарів, маючи цільове призначення 01.13, ніяк не могли бути передані в оренду фірмі або приватній особі без проведення аукціону.

Але їх таки передали, проявивши винахідливість, і тим самим ухилившись від земельних торгів.

У червні 2023-го року до порядку денного сесії Первозванівської сільради вносяться питання по трьом документам – відносно надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду зі зміною цільового призначення для приватної особи. Ідеться про землі з кадастровими номерами 3522587600:02:000:2145,3522587600:02:000:2151 та 3522587600:02:000:2147.

Щоб зрозуміти логіку, повертаємося до статті 134 ЗКУ, в якій ідеться про обов’язковість проведення земельних аукціонів, окрім  випадків, встановлених частиною другою цієї статті. А вона передбачає, що громадяни можуть отримати права на земельні ділянки для сінокосіння й випасання худоби без проведення аукціону.

Відтак, щоб передати в оренду без торгів ділянки, які раніше визначалися як «землі для іншого сільськогосподарського призначення» і були включені в перелік для аукціонів, їм необхідно змінити цільове призначення.

Схоже, в Первозванівській сільраді вирішили не затягувати справу й в одному документі передбачили:

Надати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення в оренду терміном на 25 (двадцять п’ять) років, для іншого сільськогосподарського призначення (код КВЦПЗД – 01.13) із земель сільськогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності на землі (вид використання: для сінокосіння і випасання худоби (код КВЦПЗД – 01.08).

В усіх трьох документах, за виключенням кадастрових номерів і площ земельних ділянок, текст ідентичний. Як і заявник, що отримав землю.

За логікою, спочатку землі мали окремо змінити цільове призначення, а вже потім надавати дозвіл на розроблення проекту землеустрою. І, відповідно, затверджувати передачу. Але, фактично, приватна особа, отримавши рішення сесії в такому вигляді, вже зареєструвала право оренди 30 гектар у Федорівці на чверть століття.

І цією приватною особою став депутат, голова земельної комісії, який розглядає проєкти рішення перед сесією, а потім контролює їх виконання в разі погодження – Сергій Кадигроб.

Останній свого часу був головою Кропивницької районної ради, є власником і директором СФГ «Землероб», земельний банк якого налічує понад 260 ділянок.

На фото: С. Кадигроб (взято з офіційного сайту Первозванівської сільської ради)

З 2020-го року – депутат Первозванівської сільської ради, голова об’єднаної «головної» комісії сільради із земельних і бюджетних питань.

(Фото з сайту Первозванівської сільської ради – робота об’єднаної комісії за головування С. Кадигроба).

Отже, спочатку «земельна» комісія, яку очолює С. Кадигроб, розглянула й погодила документи.

Зазначимо, що ця комісія є об’єднаною – включає в себе розгляд земельних і бюджетних питань. Найчастіше, за словами депутатів, є визначальною (фактично). Документи, які на ній погоджуються, схвалюються і сесією, яка, як стверджують певні обранці, давно носить формальний характер.

Тобто роль комісії “з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, інвестиційної політики, законності, діяльності ради, депутатської етики, регуляторної політики, регламенту, регулювання земельних відносин, містобудування, комунальної власності, промисловості, будівництва, транспорту, енергетики, зв’язку, сфери послуг та житлово-комунального господарства” дійсно важлива в роботі Первозванівської сільської ради, адже, по суті, є основною.

Отже, комісія, де головує Сергій Кадигроб, погодила надання трьох земельних ділянок тому ж таки Сергію Кадигробу.

За це потім проголосували на сесії, на якій, до слова, головує підозрювана в корупції сільська голова Прасковія Мудрак. А контроль за виконанням рішень поклали на «основну» комісію, яку очолює… С. Кадигроб.

_______________________

Я за життя стiльки сала з’їв, що соромно свиням в очi дивитися”, – І.Плющ  (український політичний та державний діяч, двічі голова Верховної Ради України).

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Контроль громад», який виходитиме на сайті ПУЛЬС/Exclusive та в адаптованій відео-версії на нашому Youtube та в інших соцмережах.