Майже тиждень увага більшості місцевих ЗМІ, політиків і представників громади була прикута до сесії Кіровоградської обласної ради. На ній обранці не розглянули жодного питання, котре б стосувалося життєдіяльності області, сконцентрувавшись лише на одному проєкті рішення. Ідеться про документ, який з голосу подав депутат Олександр Горбунов. Суть його полягала у звільненні голови обласної ради Сергія Шульги. Проєкт рішення повернули ініціаторам через порушення норм регламенту. Проте й після сесії політичний градус напруги не спав.
Нижче намагаємось розібратися, чому одне кадрове рішення стало пріоритетнішим за низку питань порядку денного, у чому причина його повернення та які, зрештою, аргументи наводять сторони конфлікту.
ДОВГА, ПРОТЕ МАРНА СЕСІЯ
Якщо коротко, то всі чотири-п‘ять годин сесійного засідання звелися до дискусії щодо озвученого депутатом від «За майбутнє» Олександром Горбуновим проєкту рішення про звільнення голови облради Сергія Шульги.
Останній не поставив його на голосування, аргументуючи це порушенням норм регламенту. Такий же висновок згодом надала і керуючий справами апарату обласної ради Альвіна Бондаренко.
З 10-ї до 15-ї години в сесійній залі тривали суперечки між різними депутатськими групами. Представники «Батьківщини», «За майбутнє» і «Європейської солідарності» наполягали на негайному розгляді кадрового рішення, раз по раз даючи зрозуміти, що мають необхідну депутатську більшість, адже зібрали 35 підписів.
Їм опонували обранці з «Радикальної партії».
Активним спікером була і депутатка Людмила Давиденко, котра за першої ж нагоди вступала в дискусію з лідерами «Батьківщини» та «Європейської солідарності».
Не допомогли навіть заклики до конструктиву від депутатів, які наразі воюють проти росії (Дмитро Лінько, «Радикальна партія») та тих, хто на сесію приїхав із фронту (Андрій Яровий, «Слуга народу»).
Отже, питання про звільнення голови облради, яке хотіли внести «з голосу», очевидно, стало для депутатів важливішим за решту питань порядку денного (а їх налічувалось майже три десятки).
Закінчилася сесія тим, що окремі фракції просто покинули сесійну залу, а згаданий вище проєкт рішення апарат обласної ради повернув його автору.
ДЕНЬ ПРЕСКОНФЕРЕНЦІЙ
Уже в понеділок, 3 квітня, голова обласної ради Сергій Шульга скликав пресконференцію, на якій пояснив, що за посаду не тримається, але якщо депутати мають намір його звільнити, то нехай це роблять у законний спосіб. Він також зазначив, що має інформацію про здійснення тиску на депутатів з метою схилити останніх віддати голоси для його звільнення.
Основна причина, за словами Сергія Шульги, полягає в інтересах представників окремих партій обрати на цю посаду більш «зручну людину».
“Для певних осіб я як кістка в горлі, адже не готовий брати участь у вигідних для когось рішеннях. Говорять, що я «недоговороспособний”, – прокоментував очільник облради на пресконференції.
Пізніше на своїй сторінці у фейсбук , зокрема, додав:
«Чому вони це роблять (прим. – депутати)? Відповідь одна – і її озвучив один із ініціаторів на сесії. Бо я не вмію домовлятися. Але про що йде мова? Якщо треба сідати за круглий стіл – мої двері завжди відчинені. Якщо про договорняки, то у нас дійсно різні системи координат. У моїй – прозорий менеджмент, ефективна робота комунальних підприємств, співпраця з ЄС. Що у їхній – багатьом добре відомо. Адже, це я в політиці – людина нова. А от інших головних акторів цього театру абсурду життя добре покидало по політичних проєктах. Вони можуть вигадувати все, що завгодно, робити різні вкиди, фейки… Я не боюся їхніх «привітів» і тиску…»
Того ж дня стало відомо про скликання ще однієї пресконференкції – цього разу головами трьох фракцій, які педалювали розгляд проєкту рішення про відставку голови обласної ради. Зустріч із журналістами провели в ОВА Олександр Горбунов (лідер «За майбутнє»), Олександр Чорноіваненко (голова фракції ВО «Батьківщина»), Сергій Коваленко (голова фракції «Європейська солідарність»), а також депутат від «Слуги народу» Юрій Дрозд (голова фракції «СН» Ігор Волков був відсутній).
Додамо, що ще на сесійному засіданні в контексті імовірності розгляду питання про звільнення голови облради Олександр Чорноіваненко з «Батьківщини» відкрито сказав, що на посаду голови облради «довіряє Юрію Дрозду». Крім того, місяць тому в інтерв’ю пульS Сергій Шульга підтвердив: його місце прагне зайняти однопартієць зі «Слуги народу».
На пресконференції депутати висловили свої претензії щодо стилю управління Сергія Шульги, розкритикували його кадрові призначення, висловили невдоволення діяльністю КП «Міжнародний аеропорт Кропивницький» і ОКВП «Дніпро-Кіровоград» . Також обранці були обурені тим, що документ про звільнення голови так і не розглянули.
«Удосконалення регламенту – це питання номер один, яким ми займемося, коли проведемо сесію. Тому що стільки нюансів, стільки маніпуляцій… Повинно бути все прозоро й просто», – зазначав, зокрема, Олександр Горбунов.
Зі слів «слуги» Юрія Дрозда можна було зрозуміти, що рішення об’єднатися із бажаючими звільнити голову облради почало з’являтись після протиріч між керівництвом обласної ради з очільником онкоцентру в частині закупівлі гамма-терапевтичного обладнання.
Більше про ті події – за посиланням.
Голова фракції ВО «Батьківщина» Олександр Чорноіваненко сказав, що керівники комунальних підприємств звітували очільнику облради Сергію Шульзі, а не на постійних комісіях:
«На моєму досвіді (прим. – О. Чорноіваненко двічі був головою обласної ради), ми ні разу не заслуховували нікого. Я, як голова обласної ради, нікого не заслуховував».
А представник «Європейської солідарності» Сергій Коваленко нагадав про призначення керівника театру без проведення конкурсу (який двічі зривався).
«Без консультацій профільним департаментом одноосібно відбулося призначення керівника театру. Можливо, він супер. Але ж де ці поля співпраці? Одноосібно у нас в театрі керується теж».
Зазначимо, що очільника театру, згідно з чинним законодавством, у воєнний час дозволяється призначати без конкурсу. Конкурс відбувається по завершенню воєнного стану, про що й говорив як керівник «Театру Корифеїв» , так і голова обласної ради .
ПРИ ЧОМУ ТУТ ВОДОКАНАЛ
З-поміж різних за масштабами закидів в адресу керівництва обласної ради і дискусій з приводу трактування тих чи інших питань, періодично згадується обласне стратегічне підприємств ОКВП «Дніпро-Кіровоград». І, мабуть, не дарма.
Сергій Шульга на пресконференції сказав прямим текстом, що фактично «війна йде за підприємство «Дніпро-Кіровоград» і навів приклад по приєднанню селища Нового до системи обласного водоканалу:
«В 2016 році було рішення сесії обласної ради (а це каденція ще Олександра Чорноіваненка – прим.) про приєднання. Тоді вартість проєкту обчислювалася від 120 до 140 мільйонів. Зараз виявилося, що проєкт можна реалізувати за 30 мільйонів. Ми провели переговори з ЮНІСЕФ і залучили 17 мільйонів. Тиждень тому приїхала перша партія труб».
Водночас інший «слуга» Юрій Дрозд на опозиційній пресконференції висловився скептично щодо роботи «Дніпро-Кіровоград», акцентувавши увагу на збитках підприємства і дав зрозуміти, що «поставив би інший менеджмент».
Варто зазначити, що підприємством, яке в 2014 році залучило позику Світового банку на загальну суму 47 мільйонів доларів, з 2011-го (у тому числі, під час очільництва обласної ради Олександром Чорноіваненком) до 2022-го року керував Роман Ілик.
Вже у березні 2023-го року він отримав підозру відносно «неналежного виконання обов’язків, що призвело до мільйонних збитків».
Одночасно на фоні постійних розмов про обласний водоканал, в.о. гендиректора ОКВП «Дніпро-Кіровоград» Олександр Пісний кілька разів уже мав звітувати на сесії. Зрештою прозвітував у фейсбуці.
А у лютому отримав обшуки з вибитими дверима та відібраними телефонами.
ЩО ДАЛІ
Станом на сьогодні, ситуація зі зняттям голови обласної ради залишається у підвішеному стані. Як зазначалося вище, відповідний проєкт рішення повернули ініціатору, а дата наступного сесійного засідання залишається невідомою.
За спостереженнями автора цих рядків, у кулуарах облради атмосфера досить жвава й непередбачувана, відтак у приватних розмовах представники як влади, так і опозиції, не висловлювали однозначних переконань, яким чином надалі будуть розгортатися події.
Очевидно, що зараз чітко виокремились групи, які прагнуть відставки Сергія Шульги і ті, хто підтримує голову облради.
Насамкінець ми помітили цікаву деталь, яка може свідчити про певну прірву між обранцями з однієї й тієї ж політсили в парламенті та на місцях, а саме публічну підтримку чинного голови облради Сергія Шульги з боку народного депутата України з фракції «Батьківщина» Олексія Кучеренка (який був довіреною особою Ю. Тимошенко на президентських виборах) на противагу своїм же однопартійцям у Кіровоградській обласній раді.