За 2020-й рік водогін «Новоарханегльськ – Смоліне» генерував мільйони гривень збитків. Компенсація цих коштів закладена в тариф на воду для всіх споживачів «Дніпро-Кіровоград», а це – більша частина жителів області.
Про це пульS повідомив начальник Смолінського ВКГ Ігор Васін.
Зазначимо, що підприємство має три блоки, де й проводиться робота. Водогін «Новоарханегльск – Смоліне» зданий в експлуатацію ще в 1988 році. Його протяжність – 84 кілометри. Наразі Смолінський водоканал є частиною ОКВП «Дніпро-Кіровоград», на адресу якого систематично надходять скарги від жителів області.
Так, основною темою останньої апаратної наради у Кіровоградській обласній державній адміністрації стало забезпечення жителів регіону питною водою. На ній, зокрема, і торкнулися питання втрат, що призводить до значних фінансових збитків. Тоді ж голова Кіровоградської обласної ради Сергій Шульга задав питання директору «Дніпро-Кіровоград» Роману Ілику, який відсоток втрати води у Смолінському водоканалі. Відповідь приголомшила багатьох присутніх – 60%, а була 90%.
За роз’ясненням, чому так і з чиєї кишені покриваються втрати, ми звернулися до керівника Смолінського ВКГ Ігора Васіна.
Спойлер: 7 мільйонів гривень, компенсація яких закладена в тарифі.
Втрата води – до 90%
За словами Ігоря Васіна, протягом 2003-2020 років на підприємстві не проводилось жодного капітального ремонту. У зв’язку з цим втрати водогону систематично росли, генерувались кількамільйонні збитки. І дійсно, станом на травень 2021 року, втрати водогону становили 90% (!).
«Ось такий показник – 85-90% втрати води – був стабільним щонайменше протягом двох попередніх років», – визнав Ігор Васін (він очолив підприємство у травні 2021-го).
Компенсуються збитки з кишень споживачів.
За інформацією начальника, ці самі втрати закладені в тариф на воду та водовідведення «Дніпро-Кіровоград». Тобто, за все сплачує населення регіону, яке користується централізованим водопостачанням. Тариф у Кіровоградській області вважається найвищим в Україні і наразі складає 44, 496 грн м3 (водопостачання та водовідведення).
Що зараз
З травня до вересня 2021 року вдалося знизити втрати води втричі. До кінця року планують вийти на цифру 50%, а далі ще більше мінімізувати збитки.
«Наразі змінили 300 метрів водогону, посилили контроль над роботою аварійних бригад. Плануємо до кінця року замінити ще 4 кілометри труби», – пояснює Ігор Васін.
І додає: оптимізація роботи суттєво зменшить загалом збитковість підприємства.
«Про зменшення тарифу говорити у контексті лише Смолінського водоканалу очевидно не можна, оскільки це підприємство не єдине, що є складовою ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Але вплинути на економіку розрахунку тарифу на воду та водовідведення для населення, очевидно, що так», – підсумовує начальник.
Нагадаємо, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» оголосив тендер на послуги колекторських компаній, які будуть стягувати борги за воду з населення. Документи на участь в закупівлі подали дві фірми.