Пульс Exclusive
Різне

«Облрада – театр, депутати – актори». Чому в Кіровоградській обласній раді вирішили поділити посади КП?

Днями інформаційний простір Кіровоградщини сколихнула новина про ймовірне звільнення очільника Театру Корифеїв Вячеслава Вандрашека. Сам театрал публічно заявив про тиск з боку керівництва обласної ради, а рішення постійної комісії з питань власності про проведення конкурсу на зазначену посаду викликало чимале здивування й обурення як трудового колективу театру, так і представників громадськості.

Попередньо «новину» про зміну керівництва отримав і колектив Знам’янської бальнеологічної лікарні, яка з приходом нового очільника у 2021-му році змогла похвалитися не тільки осучасненням матеріально-технічної бази здравниці, а й перевиконанням планових показників.

У цей самий час з посади зняли й очільницю Регіонального центру розвитку послуг (підприємство розпоряджається комунальним майном).

Нижче намагаємось розібратися в логіці, аргументації та нагальності таких рішень з метою відшукати причинно-наслідкові зв’язки між кадровими і політичними рішеннями в Кіровоградській обласній раді під час воєнного стану.

З ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЬ

Новим кадровим рішенням передувала зміна влади в Кіровоградській обласній раді. 25 квітня 2023 року фракції «Європейська Солідарність», «Батьківщина» та «За майбутнє» не з’явилися на сесію, призначену тодішнім головою облради Сергієм Шульгою. Натомість провели свою, на якій винесли всього одне питання – про звільнення голови обласної ради. Бути головуючим уповноважили тоді депутата від «За майбутнє» Олександра Горбунова.

В результаті обранці від зазначених вище політсил висунули й підтримали кандидатуру депутата Юрія Дрозда.

Публічно на сесії його підтримали лідер фракції «Батьківщина» Олександр Чорноіваненко, очільник «За майбутнє» Олександр Горбунов і «Слуга народу» Ігор Волков. Відтак, Юрій Дрозд отримав посаду голови, а в облраді сформувалась нова більшість.

НОВА ВЛАДА, НОВІ РІШЕННЯ – ПОДІЛЕНІ ПОСАДИ

Одними з перших рішень нового керівництва стали кадрові зміни в структурі обласної ради й зміна менеджменту на комунальних підприємствах.

Керівником апарату завели працювати пов’язаного із «Батьківщиною» Павла Топчія. Ще один «батьківщинівець» – Андрій Табачук – став радником нового голови облради Юрія Дрозда. Невдовзі він очолив депутатську комісію з питань власності.

Депутат Владислав Шаповалов, який на сесії 25 квітня озвучив пропозицію висунути на посаду голови обласної ради кандидатуру Юрія Дрозда, вже отримав посаду в.о. директора Регіонального центру розвитку послуг.

Депутат п’ятого скликання від «Партії регіонів» та сьомого скликання від партії «Наш край» Олександр Чудний став в.о. начальника комунального підприємства з управління будинками.

До слова, на сесії ще 27.09.2021 р. комунальному підприємству, яке на той час очолював Чудний, лідер «Батьківщини» Олександр Чорноіваненко пропонував опікуватися питанням добудови злітно-посадкової смуги в контексті створення КП «Міжнародний аеропорт Кропивницький».

Тоді цю ініціативу не підтримали й усе-таки створили КП без будь-якої участі Чудного.

Але юридичну особу «Міжнародний аеропорт «Кропивницький» таки зупинили, приєднавши до Регіонального центру розвитку послуг. Сталося це на комісії з питань власності за головування соратника Олександра Чорноіваненка – Андрія Табачука вже 27 липня 2023 року.

На засіданні цієї ж комісії було вирішено рекомендувати голові облради призначити директором Знам’янської бальнеологічної лікарні голову комісії, на якій це питання, власне, розглядалося, – Андрія Табачука. Останній заявив про конфлікт інтересів і участі в голосуванні не брав.

Голова обласної ради Юрій Дрозд відреагував оперативно, підписавши відповідні розпорядження того ж дня, що підтвердили в прес-службі облради.

Відтак очевидно, що з приходом нового очільника обласної ради значно покращити свої позиції вдалося представникам обласного осередку «Батьківщини». Голова бюджетної комісії і лідер фракції «Європейської солідарності», яка також давала голоси за Юрія Дрозда, залишився у штаті й продовжив отримувати заробітну плату – єдиний з керівників постійних комісій. Жодних керівних посад поки не отримали партійці «За майбутнє» (нагадаємо, також голосували за зміну влади в облраді) на чолі з Олександром Горбуновим, який, окрім роботи у Верховній Раді восьмого скликання, запам’ятався як ініціатор мистецького фестивалю «Кропфест». Його учасниками, зокрема, були українські музичні виконавці й театрали – як місцеві, так і з інших областей.

ТЕАТРУ ТЕРМІНОВО ПОТРІБЕН НОВИЙ КЕРІВНИК?

Дивним чином різко актуалізувалося питання про проведення конкурсів на заміщення посад у закладах культури, зокрема, директора театру Кропивницького.

Нагадаємо, що в грудні 2022-го року театр Корифеїв очолив херсонець В’ячеслав Вандрашек.

За пів року під його керівництвом театр заробив більше, аніж за весь попередній рік. Значно зросла відвідуваність: якщо протягом 2021-2022 років на вистави прийшло 26 тисяч глядачів, то статистика за 2022-2023 роки свідчить про цифру в 50 тисяч глядачів. З’явилися нові постановки, покращилась матеріально-технічна база, побільшало аншлагів.

Про все це йшлося на пресконференції керівника театру В’ячеслава Вандрашека, на якій також був присутній трудовий колектив. Але основною темою зустрічі з громадськістю й журналістами стало питання конкурсу на посаду директора театру, котрий рекомендувала оголосити комісія з питань власності (та сама, завдяки якій, фактично, вирішилося питання працевлаштування Чудного, Табачука, Шаповалова й, відповідно, звільнення попередників).

В’ячеслав Вандрашек відкрито заявив про тиск з боку обласної ради, дорікнувши, що, попри позицію департаменту культури Кіровоградської обласної військової адміністрації, його змушують піти з посади люди, котрі «жодного разу не відвідали вистав театру»:

«Мені не було сказано, що я роблю щось не так. Було сказано: «Ви молодець, але вам треба піти». – Чому? – Ну от вам треба піти». Зрозуміло, що стоїть задача завести людину, яка може правильно «перенаправляти» кошти. Вони, ймовірно, подумали, якщо з приходом Вандрашека збільшилась кількість глядачів, оновились меблі, сцена, то нового керівника можна поставити й без освіти, але з відкритим ФОПом, де прописана «концертна і театральна діяльність». Але чому ще по мені «прилетіло»? Попередньо я направив лист про те, що колектив театру Корифеїв отримує найнижчу заробітну плату в Україні, адже в нас найменша академічна надбавка. Мабуть, гадають, що дуже багато питань ставлю. Але як комісія з питань власності може прийняти рішення про конкурс на вакантну посаду, якщо ця посада не є вакантною? Мій контракт діє до кінця воєнного стану. Обласна рада мовчить, нічого не каже, приймають свої рішення. Вони, вочевидь, звикли, що як сказали, так і буде. Немає поняття Закону, немає бажання підтримати колектив.

«Ми тут просто порєшали – і все…»

І додає: вже готується відкритий лист до правоохоронців і Верховної Ради з проханням розібратися в ситуації.

«Вони себе відчувають безкарними, тому себе так і поводять. З колективом ніхто не спілкується. Якщо це не спрацює, на наступному тижні буде масовий вихід до облради з проханням дати розяснення, що відбувається. Не підтримуєте? То хоча б не заважайте і не тисніть».

Зауважимо, що днями очільник театру записав відеозвернення, у якому вперше публічно заявив про тиск і ситуацію, котра виникла довкола театру. Відео стало «вірусним» в рамках регіонального сегменту facebook, набравши під 30 тисяч переглядів, понад тисячу поширень і сотні коментарів на підтримку директора театру – від трудового колективу, глядачів і просто громадськості.

Пізніше прес-служба Кіровоградської обласної ради опублікувала коментар голови облради Юрія Дрозда, суть якого зводилася до того, що «керівники комунальних підприємств, закладів і установ спільної власності області мають бути призначені за результатами конкурсів та голосування на сесії обласної ради» і «одноосібне призначення будь-кого – це не про обласну раду»:

ЩО НА ІНШИХ КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Майже одразу після обрання головою облради Юрія Дрозда і створення нової депутатської більшості було змінено і керівництво на ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Підприємство очолив Микола Романюк, який працює в цій структурі більше 20 років. Тривалий час він був і в команді колишнього керівника ОКВП Романа Ілика. Останнього наразі підозрюють у розтраті кредитних коштів Світового Банку.

Кадрові зміни торкнулися і Знам’янської бальнеологічної лікарні, яка, згідно офіційної інформації, перевиконує всі планові показники. Зокрема, в першому півріччі 2023-го року збільшилась кількість пацієнтів, які приймають окремі процедури. За цей період там пролікували понад 1300 осіб, що на 500 більше, аніж за аналогічний період 2022 року. Фактичне виконання планового показника надходження грошових коштів становило 153%, а чистий дохід установи за останні півроку склав 124% від планового показника.

В лікарні з’явилося нове обладнання, розширився спектр надання процедур. Попри позитивну динаміку (за аналогією з театром), керівника – Юрія Вісяникова – таки «прибрали», поки той був на лікарняному.

«Мене навіть не запрошували на комісію з питань власності. А саме там було рекомендовано моє звільнення. Таке рішення вважаю не тільки безпідставним, а й незаконним. До речі, зараз з цього приводу працюю з юристами. З боку все це виглядає як банальне бажання поставити «свого» керівника. Тим паче, комісію, яка рекомендувала моє звільнення й призначення нового управлінця, очолює людина, котра й зайняла зараз місце очільника лікарні. Повний абсурд. Попередньо я надавав керівництву облради широкий звіт щодо виконання показників бальнеологічної лікарні за час мого очільництва. Жодних зауважень не отримав. Так само як і пропозицій прийти і розповісти депутатам про розвиток лікарні. Про ймовірне звільнення дізнався з інтернету. 26 липня в Знам’янську бальнеологічну лікарню привезли нового керівника, а мене звільнили, попри те, що я перебував на лікарняному», – розповідає Юрій Вісяников.

Відзначимо, що офіційною аргументацією звільнення як Вісяникова (екс – в.о. директора бальнеологічної лікарні), так і Осіпової (екс в.о. Регіонального центру розвитку послуг) була попередня нестача необхідної кількості голосів на сесії за їхнє призначення (обоє працювали з приставкою «в.о.»).

Юрій Вісяников вважає, що це лише «формальний привід для встановлення контролю над підприємствами з боку окремих осіб».

ХТО КЕРУВАТИМЕ НЕРУХОМІСТЮ

Очолювати Регіональний центр розвитку послуг Кіровоградської обласної ради, згідно з рекомендаціями комісії власності своїм розпорядженням голова облради Юрій Дрозд призначив свого соратника Владислава Шаповалова.

На цій посаді він змінить депутатку від «РПЛ», яка не входить у нинішню провладну більшість, – Марину Осіпову. Вона пропрацювала на зазначеній посаді півтора року.

Саме підприємство РЦПРП розпоряджається, в тому числі, комунальною нерухомістю.

«Під час моєї роботи було покладено край так званим «договорам про співпрацю» і «спільної діяльності», завдяки чому раніше приміщення здавалися, по суті, в ту саму оренду за значно нижчою ціною без проведення аукціонів. Ми перевели всі ці питання в законну площину і зрештою домоглися того, що збільшили доходи підприємства на 500 тисяч гривень у рік. І це лише по восьми договорам. Окремий акцент робили на тому, аби поступово приводити до ладу занедбані приміщення в області й робити їх інвестиційно привабливими, працюючи на перспективу. Всі планові річні показники ми перевиконали, подали відповідні звіти в обласну раду, а вже на наступний день там оголосили про зібрання комісії з питань власності, яка рекомендувала мене звільнити. До речі, в трудовій угоді прописано, що дія договору триває до моменту прийняття рішення сесії обласної ради щодо призначення керівника комунального підприємства в установленому порядку. Наразі консультуюсь із юристами й не виключаю, що дане питання може перейти в судову площину. Жодної аргументації щодо мого звільнення, до речі, так і не прозвучало», – розповіла в коментарі пульS Марина Осіпова.

На її думку, доцільно говорити про «політичний розрахунок» за підтримку визначених політсил кандидатури нового очільника облради Юрія Дрозда 25 квітня 2023 року. З цим, насамперед, і пов’язані кадрові пертурбації:

«За моєю інформацією, домовленості по цим комунальним підприємствам (прим. – РЦРП, бальнеологічна лікарня, театр) існували ще до того, як зняли Шульгу (прим. – колишній голова обласної ради)», – каже Осіпова.

І якщо питання з РЦРП і бальнеологічною лікарнею для керівництва облради, по суті, вже вирішене, то тема ймовірної зміни керівництва театру наразі залишається у підвішеному стані, адже попереду (незважаючи на чинний контракт Вандрашека) – формування конкурсної комісії, куди, за словами Юрія Дрозда, увійдуть як представники трудового колективу, так і громадськості. Джерела в облраді повідомили пульS, що в кулуарах ведеться дискусія щодо того, хто увійде до складу комісії від обласної ради. І найбільш імовірно, це буде депутат НЕ від «За майбутнє» Горбунова.

Крім цього, планують проводити конкурс на зайняття посади директора Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, який зараз очолює Борис Шевченко. За наявною інформацією, керувати закладом планують призначити людину, пов’язану з “Європейською Солідарністю”.

______

На думку низки співрозмовників пульS, окрім позування на офіційних заходах з нагоди погашення чергових марок, чинне керівництво обласної ради ризикує запамʼятатися жителям області в контексті одразу кількох скандалів і судових позовів, розділенням посад за ймовірно політичним забарвленням і оголошенням конкурсів для призначення нових керівників, що вже незабаром може викликати протестні настрої серед громадськості.

Андрій Клочек – головний редактор «Інформаційного порталу «Пульс».