Пульс Exclusive
Як є

Огляд подій: в облраді закінчилася більшість так і не розпочавшись?

За п‘ять місяців роботи нового очільника Кіровоградської обласної ради Юрія Дрозда останній відмітився низкою скандалів. При чому, навіть отримання ним ордену від Митрополита Епіфанія не обійшлося без гучної негативної реакції суспільства. Суперечливі ініціативи та провал комунікації призвели до того, що у депутатських (і не тільки) колах заговорили, мовляв, голову «зливають». Якщо так: то хто і чому це робить? І чи справді Юрій Дрозд є жертвою політичних змов?

ОБРАННЯ

Як знімали попереднього й обирали нового голову Кіровоградської обласної ради – пульS уже неодноразово писав. Задля цієї оборудки в сесійній залі сформувалася так звана більшість, до якої увійшли, нагадаємо, «Батьківщина», «ЄС», «За майбутнє» і частина «Слуг народу».

Очевидно, що попередньо між лідерами цих фракцій і тоді ще кандидатом на посаду голови були досягнуті певні домовленості, які, зокрема, стосувалися комунальних закладів і підприємств. На «опозиційній» до тодішнього голови облради пресконференції за участі голови фракції ВО «Батьківщина» Олександра Чорноіваненка, голови фракції «Європейська солідарність» Сергія Коваленка, лідера «За майбутнє» Олександра Горбунова та «слуги» Юрія Дрозда звучала критика щодо діяльності ОКВП «Дніпро-Кіровоград», призначення керівника театру й очільників медзакладів.

Кожен мав свої «пріоритети».

О. Чорноіваненку, як і Ю. Дрозду, була небайдужа доля обласного водоканалу;  фракція «За майбутнє» переживала за театр Корифеїв – про це (вже потім) може свідчити присутність під час виступу під стінами закладу акторів на підтримку чинного директора піарниці О. Горбунова, який публічно не підтримав позицію колективу, а також поширення згодом фейкового (і за всіма ознаками замовного) матеріалу про керівника театру його однопартійцем .

«ЄС» особливих апетитів не проявляв – фактичного господаря фракції – міського голову Олександрії Сергія Кузьменка на той момент цікавило просто зняття «недоговороздатного» Сергія Шульги.

А «Слуги», імовірно, голосували так, як їм наказали куратори з Верховної ради – Ігор Мурдій і Богдан Торохтій.

Травень, 2023

15 травня з‘являється інформація про призначення нового в.о. гендиректора «Дніпро-Кіровоград» – Миколи Романюка. Останній – людина з когорти попередника Романа Ілика. Він тісно співпрацював із Олександром Чорноіваненком. Під час каденції голови облради від «Батьківщини» О. Чорноіваненка депутати проголосували за кредит у 47 мільйонів доларів. І саме Роман Ілик призначив Миколу Романюка свого часу відповідальним за технічну реалізацію цих самих кредитних проєктів Світового банку.

Місяць після політичного перевороту учасники коаліції перебувають у постійному діалозі. Роблять вигляд монолітності і те, що слухають один одного.

Тим часом в орбіті Юрія Дрозда впевнено з‘являються люди з оточення Олександра Чорноіваненка. Керівником апарату голова облради призначає, пов’язаного із «Батьківщиною» Павла Топчія. У радниках ще ходить Андрій Табачук – теж із цієї політсили.

Червень, 2023

Голова облради і голова ОВА тим часом демонструють повну ідилію в політичних стосунках. На заходах з‘являються разом, відзнаки вручають разом. На фото позують теж разом.

У цей час Юрій Дрозд все ще дотримується раніше озвученої заяви про систематичні зустрічі з головами фракцій облради для вирішення нагальних питань.

Так само гладко проходить засідання президії 23 червня. Усі разом призначають сесію на 4 липня.

Коаліція все ще ніби монолітна.

Нове керівництво апарату облради формує новий штатний розпис. Так з‘являються нові керівні посади. На цей раз свою людину заводить сам Юрій Дрозд – старого друга, екс-начальника міськрайонного відділу управління ДСНС України в області Валерія Жиліна. Останній в облраді став куратором відділу власності на посаді заступника керівника апарату.

Липень, 2023

Липень ознаменувався новими кадровими рішеннями.

25.07.2023 комісія з питань власності, яку з приходом нового голови очолив депутат від «Батьківщини» Андрій Табачук, рекомендувала керівнику облради звільнити очільницю КП “Регіональний центр розвитку послуг” (розпоряджається комунальною нерухомістю) Марину Осіпову та керівника Знам’янської бальнеологічної лікарні Юрія Вісяникова.

Голова ради того ж дня підписав відповідні розпорядження, згідно яких керувати нерухомістю призначили депутата Владислава Шаповалова, котрий на сесії 25 квітня запропонував висунути на посаду голови кандидатуру Юрія Дрозда, та згаданого вище очільника цієї ж комісії (при голосуванні – утримався) – Андрія Табачука.

Нове господарювання встигло запам’ятатись декларацією про «осучаснення лікарні» та тендерною закупівлею, згідно з якою Знам’янська бальнеологічна лікарня замовила послуги з обробки даних у ФОПа – однопартійця А.Табачука.

Тим часом в коаліції з‘являються перші протиріччя. Діалог голови облради в колі голів фракцій стає все рідшим. На зміну приходять індивідуальні бесіди, під час яких Юрій Дрозд стає все акуратнішим у висловах, повідомляють співрозмовники пульS в депутатських колах.

Це все відбувається на тлі рішення комісії власності про рекомендацію голові оголосити конкурс на посаду директора театру Кропивницького й першої і доволі гучної заяви чинного очільника закладу В‘ячеслава Вандрашека про тиск на нього з боку депутатів облради.

Серпень, 2023

Цього місяця ще більшого апогею набуває ситуація довкола театру корифеїв.

1 серпня на площі перед Академічним обласним українським музично-драматичним театром імені Марка Кропивницького збирається понад півсотні акторів через можливе звільнення директора театру.

З іншого боку актор Олексій Дорошев заявляє, що підтримує ідею проведення конкурсу і що «він вже говорив з владою». Має групу підтримки у кількості двох осіб. При цьому заявляє, що подаватись на нього не збирається, а просто переймається долею театру.

На цій же зустрічі журналісти помічають піарницю керівника фракції «За Майбутнє» Олександра Горбунова, утім сам депутат публічно свою позицію («за» або «проти») не демонструє.

На підтримку В‘ячеслава Вандрашека піднімається громадськість Кіровоградщини та працівники театрів із різних регіонів України.

Тим не менш 3 серпня голова облради Юрій Дрозд таки оголошує конкурс. У цей же день колектив театру реєструє петицію, в якій закликає Юрія Дрозда, Олександра Чорноіваненка та Олександра Горбунова «припинити політичну атаку».

У цей час члени коаліції нібито все менше комунікують із головою. Деякі депутати облради із так званої більшості навіть голосують за петицію.

Решта мовчить і спостерігає за розвитком подій.

Юрій Дрозд продовжує запевняти, що рішення щодо директора театру буде колегіальним – тобто все вирішуватиме сесія.

В‘ячеслав Вандрашек звертається до суду.

Вересень, 2023

Події довкола театру не вщухають. Конфлікт виходить на центральний рівень. Про нього знають столичні високопосадовці, силові органи, політики, працівники культурної сфери.

Стає відомо про лист Міністерства культури та інформаційної політики України, яке вважає, що ані в облради, ані в структурного підрозділу ОВА немає підстав для розірвання контракту з чинним директором театру – В’ячеславом Вандрашеком.

Незважаючи на це, 14 вересня конкурс таки проводять.

На нього допускають режисера з Києва Сергія Корнієнка та… Олексія Дорошева. Останній, схоже, виконує більш «технічну» функцію. В результаті, переможцем оголошують Сергія Корнієнка. Потім у коментарі для Радіо «Культура» він підкреслить, що про конкурс дізнався з інтернету і це його «особисте рішення».

Члени комісії, а це шість людей із Києва, дають зрозуміти, що Кропивницький – периферія. До цього питання ще повернемось узнизу.

Але не театром єдиним

У вересні з посади радника в.о.гендиректора «Дніпро-Кіровоград» на посаду заступника керівника підприємства переводять Ігоря Кравченка. Ще в грудні 2022 року кулуарно в ОВА велися розмови про можливе його призначення очільником ОКВП. На той момент він ще працював в облавтодорі.

Родину Ігоря Кравченка пов‘язують із рестораном «Колізей» у Кропивницькому та комплексом із сауною і басейном, що знаходиться поряд. У червні 2022 року попередній менеджмент «Дніпро-Кіровоград» заявив, що вирахував об‘єкти в обласному центрі, які за місяць сплачують за воду менше, ніж середньостатистична сім‘я. Тоді назви офіційно не озвучувалися, а от неофіційно «Колізей» у списку був.

До речі, у цей же час, який збігся з призначенням Ігоря Кравченка, на майданчику «Прозорро» «Дніпро-Кіровоград» оголошує тендер на колекторські послуги на більш як 11 мільйонів гривень. Після резонансу потенційні учасники повідомили про дискримінаційні умови.

Паралельно в облраді звільняється посада начальника відділу власності. Джерела серед депутатського корпусу повідомили, що на цю посаду можуть призначити екс-керівницю апарату облради за часів Олександра Чорноіваненка – Наталію Тимофієву.

А трохи раніше заради колишньої помічниці Олександра Чорноіваненка – Ірини Романескул – на комунальному підприємстві з управління будинками вводять посаду заступника.

Напередодні сесії

У коаліційних справах вересень став дуже показовим. Більше місяця не було консенсусу в кадрових питаннях. Конкурс на посаду директора театру імені М. Кропивницького по суті став каталізатором. Щонайменше дві коаліційні фракції категорично відмовилися підтримувати звільнення законного директора В‘ячеслава Вандрашека і призначення нового Сергія Корнієнка. Відтак виносити на голосування рішення з хиткою позицією було б дуже ризиковано. Тим часом Юрія Дрозда дотискають і він, як зазначив депутат Сергій Шульга, з дня на день одноосібно підпише розпорядження.

Більше того, після заяви Юрія Дрозда про намір оголосити конкурси і на посади директорів інших закладів, у тому числі медичних комунальних підприємств, напруга серед депутатського корпусу ще більше зросла. Адже обласною лікарнею, наприклад, керує депутат облради від «Батьківщини» Лариса Андреєва, ще одна її колега по фракції – Ганна Суркова – очолює обласний ДЮЦ, директором обласного госпіталю призначений депутат від «ЄС» Геннадій Сябренко…

І нарешті 25 вересня Юрій Дрозд призначає засідання сесії на 6 жовтня. У переліку питань, що виносяться на порядок денний, за словами окремих депутатів, відсутня частина кадрових питань. Зокрема, й щодо театру.

П’ять позовів і звільнення Вандрашека

За ці п‘ять місяців у владних кабінетах і депутатських кулуарах та й поза ними було чимало розмов щодо кроків Юрія Дрозда на посаді голови і його ролі в обласній раді.

Хтось переконував, що кандидата юридичних наук просто підставляють, а він, не маючи політичного досвіду, дослухається небезпечних порад, а відтак може бути єдиним, хто нестиме відповідальність в рамках п‘яти позовів щодо ухвалених рішень і підписаних розпоряджень.

П’яти – станом на сьогоднішій день.

Однак варто подивитися на політичну картину під іншим кутом. Не про наслідки, а про дивіденди. Кому вигідно створювати такі патові ситуації за участі Юрія Дрозда? Хто працевлаштовує свої кадри? І, можливо, готує майданчик для свого повернення.

_____

26 вересня о 09:50 до директора театру Корифеїв В’ячеслава Вандрашека прийшли представники обласної ради й вручили розпорядження голови облради Юрія Дрозда про його звільнення та призначення Сергія Корнієнка.

Питання не пішло на сесію, а вирішилось (попри позицію колективу, позицію Мінкульту, судові процеси й передвиборчі обіцянки) одноосбіно.

«Питання призначення керівників комунальних підприємств має повернутись у сесійну залу, розглядатися депутатами на постійних комісіях і публічно. Робити це одноосібно, прикриваючись будь-якими посадами, не припустимо», – казав 25.04.2023 (тоді ще кандидат на посаду голови облради) Юрій Дрозд.

Принаймні, так вказано у протоколі тієї сесії.